Григор в Азия: Мечтан дебют, победа над Надал и голям финал (галерия)
Българинът още няма титла на този континент
Григор Димитров е печелил титли от ATP на три различни континента, но Азия все още не влиза в това число. И все пак по екзотичните дестинации, най-вече в Китай, не му липсват силни резултати.
Безспорно върхът дойде преди две години, когато игра финал в Пекин срещу Анди Мъри. Достигането му дойде след единствения успех над Рафаел Надал в осемгодишната кариера.
Винаги се чувства комфортно на азиатска земя и се радва на голяма фенска маса заради харизмата си и стила на игра. Никога не скучае там.
Сега предстои ново предизвикателство, което започва утре със сблъсък срещу Райън Харисън.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПРОЯВИТЕ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ НА АЗИАТСКА ЗЕМЯ>>>
Историята на Григор в Азия започва ударно през 2010-а година, когато е на 19-годишна възраст, но като професионалист следват трудни години, в които са търсени победи над големите риби.
През онази 2010-а печели последователно два турнира в Банкок от серията Challenger след десет поредни победи. Първо бие руснака Константин Кравчук на финал, а след това и сънародника му Александър Кудрявцев. Тези триумфи последваха победа в Женева и за първи път изстреляха тенисиста в топ 150.
Година по-късно се завръща на азиатска земя, но на турнира в Дубай. Завоюва две лесни поредни победи преди поражение от Ришар Гаске в третия кръг.
През септември отново играе в Банкок, но вече в сериите на ATP като професионалист. Среща за първи път Анди Мъри и губи в третия кръг с 0:2. Тогава българинът още търсеше първата си победа над играч от топ 10, а това бе шести пореден неуспешен опит. Последва мач с Анди Родик в Шанхай, който също бе загубен с 0:2.
През 2012-а отново Ришар Гаске, исторически труден съперник за Григор, го отстрани на турнира в Банкок. Този път във втория кръг. Последва ново отпадане в Шанхай, но от много по-тежък съперник - Новак Джокович. Любопитно е, че и срещу Ноле, и срещу Мъри, българинът се изправя за първи път именно на азиатска земя. Между двата турнира Григор отпадна от Хуан Монако в третия кръг в Токио.
Година по-късно неприятната азиатска серия за българина продължи с отпадане в първи кръг срещу Роберто Баутиста-Агут в Пекин. Месец по-късно Кей Нишикори също го отстрани в Шанхай още в началната фаза.
През 2014-а Григор победи последователно двама испанци в Пекин - Фернандо Вердаско и Пабло Андухар. В третия кръг обаче отново бе спрян от Джокович след загуба в два сета. В Шанхай българинът се справи лесно с Денис Истомин, но последва поражение от Жулиен Бенето.
Григор реши да промени азиатската си програма през 2015-а и участва на турнирите в малайзийския Куала Лумпур, както и в Токио.
В Малайзия победи португалеца Жоао Соуса, но изненадващо загуби от германеца Бенджамин Бекер. В Токио се справи със сърбина Филип Крайнович и испанеца Николас Алмагро, но последва загуба от поставения под №1 Томаш Бердих. В Токио падна от французина Беноа Пер в първи кръг. И така чакането за първи голям пробив в Азия продължи.
Той обаче дойде година по-късно - през 2016-а. Българинът стигна полуфинал в китайския град Шенду, където последователно победи сърбина Душан Лайович и Диего Шварцман. В спор за място на финала обаче бе спрян от Алберт Рамос-Винолас след загуба с тайбрек в третия решителен сет.
Това обаче предпостави за най-големия му успех на азиатска земя само седмица по-късно в Пекин. Григор стигна финал, след като на четвъртфиналите заслужи единствената си победа над Рафаел Надал. В решителния мач бе спрян от Анди Мъри, който по това време беше на върха.Серията явно измори българина, тъй като последва изненадващо поражение от канадеца Васек Поспишил във втория кръг в Шанхай.
През миналата година дойдоха двата големи сблъсъка с Рафаел Надал последователно в Пекин и Шанхай.
Последният мач на Григор в Азия бе в края на февруари, когато постигна най-изненадващата си загуба за годината. Отстъпи на тунизиеца Малек Джазири в Дубай, въпреки че имаше сет преднина.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПРОЯВИТЕ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ НА АЗИАТСКА ЗЕМЯ>>>
Гледайте мачовете на Григор Димитров от сериите ATP 500 и 1000 в каналите на A1.