Суперкупата на Европа е считана за официален старт на сезона в европейския клубен футбол. Та на 14 август, днес, във Варшава ще се изиграе този мач, който вдига завесата - поне формално и помпозно.

Но сезонът на звездите във футбола отдавна е започнал, като това се случи малко, след като приключи предишният. И преди да отговорите, че "те за това получават милиони, какво се оплакват", само чуйте какъв сезон и какъв календар ни чака в следващите почти 12 месеца.

Това вече наистина минава границите на разумното - не само като изискване към самите футболисти, но и като такова към нас, зрителите.

Трудно е да запазиш интерес и фокус към нещо, което буквално те залива като водопад. Като матрица от футболни мачове, в която просто се изгубваш кой за какво играе, защо, кога и т.н.

Това ще бъде най-дългият и изтощителен, а за някои - направо убийствен, сезон в историята на футбола. Той започна малко след средата на юли с предсезонни контроли в Щатите за най-големите клубове, а ще приключи малко преди края на юли догодина за тях.

Да вземем за пример Ерлинг Холанд, звездата на Манчестър Сити и Норвегия. На 24 юли той бе на терена 90 минути срещу Селтик в приятелски мач зад Океана. На 13 юли 2025-а, ако клубът му се класира за финала на новоизмисленото (и направо безумно) Световно клубно първенство, Холанд ще е на терена за мача за трофея. Това са 354 дни от първия до последния му двубой.

Не сте чували за този нов формат ли? Ще ви обясним.

На 31 май в Мюнхен е финалът на Шампионската лига и, както е обичайно, това трябва да е краят на сезона в клубния футбол на Европа. Но не - 12 отбора от Стария континент летят за Щатите, където от 15 юни стартира турнир с 32 тима. Реал, Сити, Челси, Ювентус, Интер, ПСЖ, Атлетико и други. И ще играят един месец мачове за новия трофей в лято, което принципно трябваше да е отдих от футбол, без голяма надпревара на националните отбори (както е на нечетна година).

И така - от началото до края на този безумен сезон, това си е практически една календарна година. Като добавим, че подготовката на Ерлинг стартира точно на 13 юли тази година, а в английския футбол зимна пауза няма, то реално деветката ще бъде в работен режим точно 365 дни, без да има два поредни за почивка в този период.

Да, футболистите не работят в земеделието, не са на 9-часов работен ден - аргументи, които сте в правото си да използвате. Но... Помислете пак.

За този период Холанд и Сити може да изиграят 15 (или 17) мача в Шампионската лига, ако стигнат до финала. Ще имат 38 сигурни в първенството на Висшата лига. Добавяме 5 - ако играят финал в Купата на лигата, както и 6 в Купата на ФА. Към тях слагаме 10 двубоя на Норвегия в Лига на нациите и световни квалификации.

Петте изиграни вече контроли дори са някъде в периферията. Но не и 7 двубоя, които би имал по пътя към финала на Световното клубно първенство. Станаха потенциални 86 срещи. За 365 дни.

Снимка: Getty Images

Винисиус и Мбапе от Реал може да запишат също толкова. В Испания поне няма трети турнир - Купа на лигата (в Англия), но пък предстои Суперкупа на Европа, както и мачове за националните отбори. А и в случая с Вини, те са свързани с пътувания през океана.

Така простото и изключително повърхностно изчисление показва, че един играч от такъв калибър от топ клуб ще играе около 65 пъти със сигурност този сезон. И това е оптимистичният вариант. По-скоро са към 70.

Тоест - ще има мач на всеки около 4 дни, гарнирано с над 20 пътувания извън страната, в която играе. И поне едно зад Океана за Световното клубно първенство, което е в Щатите. В случая с южноамериканските звезди на топ европейските клубове - поне по 4-5, заради мачовете на националните им отбори.

Има и още по-фрапиращи случаи като този с Хулиан Алварес, например. Той игра на Копа Америка и я спечели с Аржентина, почина си 5 дни, отиде в Париж и се включи в олимпийския тим.

Сега е нов играч на Атлетико Мадрид и го чака цялата тази месомелачка в следващите 12 месеца, за която говорим. Испанската Ла Лига, Копа дел Рей, Шампионска лига... и за десерт, Атлети също е част от безумието Световно клубно първенство. Така Хулиан ще играе официални мачове и през юли, което ще направи сезона му дори по-дълъг от година. Той не е спирал това лято, няма да спре и идното.

Какъв продукт очаквате да видим от тези футболисти? За тях всеки мач вече е като рутинно отмятане на поредните 3 точки. Колко свеж може да е играч, който е минал през 65-70 мача за 10 месеца и тепърва тръгва за САЩ, където да играе срещу най-силните клубове в света на новоизмисления формат на ФИФА?

Колко контузии ще има? През миналия сезон не се мина без такава за нито една от големите звезди. Холанд го нямаше на терена три месеца. Мбапе - около два. И те са само двата примера на върха на айсберга.

И как се очаква от нас като зрители и "потребители" на този продукт да запазим интерес към този водовъртеж от мачове, мачове, мачове...  Той е практически ежедневен, в режим 24/7 и 365 дни в годината?

Нито играчите са машини, нито феновете са ненаситни.

Но това не може да се каже за футболните босове и клубовете, нали?

Снимка: Getty Images