Игрите не са приключили. Днес започва "другата" Олимпиада
Параолимпиадата в Париж стартира тази вечер, трима българи ще участват
Олимпийското лято в Париж все още не е свършило. След като между 26 юли и 11 август френската столица прие най-голямото спортно събитие в света, Олимпиадата, сега предстои още една и не по-малко отговорна задача.
Французите имат опит с Олимпиади, като Париж 2024 бе третата такава на територията на града. Но тази вечер за първи път в историята те ще приемат параолимпийските игри. Между 28 август и 8 септември 4400 атлети с физически, визуални и интелектуални затруднения ще се състезават за 549 комплекта медали в общо 20 различни спорта.
България ще има трима представители, като тяхното участие ще се изчерпа в рамките на два състезателни дни.
Ружди Ружди, олимпийски шампион от Рио 2016, ще участва в тласкането на гюле на 30 август. Християн Стоянов, световен шампион в бягането на 1500 метра и Спортист с увреждания №1 на България за миналата година, както и сребърен медалист от Токио 2020, ще стъпи на пистата на 31 август.
В същия ден и двукратната сребърна медалистка (Пекин 2008 и Лондон 2012) Стела Енева ще опита да стигне до призовите места в хвърлянето на диск.
Параолимпийските игри нямат вековната история на олимпийските, но вече имат изградени традиции, след като първата Параолимпиада се провежда през 1960 година в Рим - с 400 спортисти от 23 различни държави.
От лятната Олимпиада в Сеул през 1988 и зимната в Албервил през 1992 насам, олимпийските и параолимпийските игри вървят ръка за ръка и се провеждат в едни и същи градове и на едни и същи съоръжения след договорка между Международния олимпийски комитет и Международния паролимпийски комитет.
Разбира се, Параолимпиадата остава далеч от популярността на своеобразния си по-голям брат, но все пак с всяко следващо издание отзвукът е все по-голям и все повече хора се интересуват и от "другите Игри". Очаква се около 300 милиона телевизионни зрители да гледат Париж 2024, а на откриващата церемония довечера ще вземат участие общо 168 делегации.
Подобно на откриването на парижката Олимпиада, церемонията за старт на Параолимпиадата също ще бъде на открито - за първи път в историята.
Организаторите пък намериха доста оригинален начин да рекламират параолимпийските игри из парижкото метро. На почти всяка станция има плакати, които гласят 'Game (is not) over' - или разбирайте, че Игрите не са приключили, заигравайки се с думите, изписани на екрана на произволна видеоигра, когато тя приключва. Притеснения относно посещаемостта предхождаха месеците преди началото на събитието, но в крайна сметка към момента са продадени 2 милиона от общо 2.5 милиона билета.
Очаква се в Париж да пристигнат около 300 000 фенове за периода на Параолимпиадата - 50% по-малко от тези за "същинската" Олимпиада.
"Олимпиадата бе успех заради атмосферата. Местните може да са скептични, защото сега Параолимпиадата съвпада със завръщането на учениците от ваканции и тръгването на училище, но ние виждаме в това идеална опция да демонстрираме, че всеки може да бъде пълноценна част от обществото", смята Тони Естанге, шеф на местния организационен комитет.
Параолимпийските игри официално са тук.
България ще участва в тях за десети пореден път. Страната ни само веднъж не успява да спечели медал - преди 20 години в Атина, а от всичките си други появи винаги има поне по един. Равносметката са общо 17 призови класирания (5 златни, 9 сребърни и 3 бронзови отличия).
Първият ни параолимпийски медал е от Георги Сакеларов, който в Сеул става шампион в хвърлянето на диск и гюле.
Последните ни отличия пък бяха в гюлето и бягането в Токио преди три години - Ружди Руджи и Християн Стоянов. Надеждите ни пак са свързани с тях.
И те ще бъдат част от хилядите спортисти в Париж, които пак ще покажат на света, че за абсолютно всеки има място под слънцето.