История на Вечното дерби: Чужденци край тъчлинията
Сблъсъците, в които родните грандове са водени от треньори, родени извън България
В събота от 17 ч всички футболни фенове в страната, независимо от това кой тим подкрепят, ще гледат към случващото се на стадион "Васил Левски".
Тогава е дербито на родния футбол между ЦСКА и Левски.
Двата тима излизат в сблъсък помежду им, като преди него делят първата позиция с равен актив от точки.
Както и в последните няколко сезона, сред 22-та на терена ще преобладават чужденците, а българите няма да съберат и бройката 11.
На резервната скамейка също ще има оскъдно родно присъствие, а главните действащи лица край тъчлиниите са чужденци.
Нестор Ел Маестро от "червената" страна и Славиша Стоянович от "синята".
До момента и двамата специалисти радват феновете с работата си, но всичко може да се преобърне след само 24 часа, примери за променени треньорски съдби след дербито има много.
Освен успешния старт, който правят в България, двамата си приличат и по това, че са родени в Сърбия, но са граждани на други страни.
Нестор Ел Маестро или Нестор Йевтич, както е рожденното му име е от Белград, но расте в Англия и има британски паспорт, а като говор и маниери е по-близо до Обединеното кралство отколкото до Сърбия.
Славиша Стоянович пък е роден във Власотинци, само на 40 км от България, но расте в Словения, определя се като словенец, а и бе начело на националния тим на страната.
Двата родни гранда имат своя опит с чуждестранни треньори, къде успешен, къде - не.
Не са малко случаите, в които някой от двата тима е бил воден от чужденец в дербито, но тези, в които и двамата треньори са родени извън пределите на България са 7, като 5 от тях са в шампионата.
Може би всички ще си спомнят последното подобно дерби, защото не бе толкова далеч.
На 15 октомври 2016-а съперничеството се завърна след година отсъствие, заради престоя на ЦСКА във В група.
Тогава отборите бяха предвождани от легендата Люпко Петрович и Едуард Йорданеску.
"Сините" влязоха в мача непобедени и в серия от 7 поредни успеха, а срещата завърши наравно 1:1.
Няколко седмици след мача и двамата бяха без работа. Единият (Люпко) по свое желание, другият - не.
Споменавайки Люпко Петрович, няма как да не отбележим, че той е рекордьор в тази скромна класация със своите 3 мача.
Случайност или не, точно 16 години преди мачът от 2016-а, ЦСКА посреща Левски в мач от втория кръг, а треньори са Люпко Петрович и италианецът Енрико Катуци.
Мачът завърва 1:1, след два гола в рамките на минута. Левски открива чрез Цихмейструк, а ЦСКА изравнява чрез Иво Тренчев.
Ответният мач на "Герена" завършва с победа на Левски с 2:1, след гол на Елин Топузаков 10 минути преди края.
Тогава отново треньори са Петрович и Катуци, а в края на сезона "сините" празнуват с шампионската титла.
Може би мнозина от вас ще си помислят, че двубоите с чуждестранни треньори са само в последните 20 години, но това не е така.
Първият такъв случай е на 10 април 1965-а. Тогава на стадион "Славия" над 38 хиляди зрители наблюдават победата на Левски с 3:0. "Синтие" са предвождани от легендарния чех Рудолф Витлачил, а "червените" - от руснака Григорий Пинайчев.
Няколко месеца по-късно - на 8 септември, двамата отново се изправят един срещу друг във финал за Купата на Съветската армия.
ЦСКА триумфира с 3:2 след късен гол от дузпа на Янко Кирилов, а това е и единственият успех на "червените", когато става въпрос за дербита с двама чуждестранни треньори.
Двата тима имат още един финал за Купа на страната, който попада в тази графа.
През 2002-а, сърбинът Славолюб Муслин извежда "сините" до триумф в турнира след 3:1 над вечния съперник, воден тогава от италианеца Луиджи Симони.
Няколко месеца по-рано, Симони отново извежда ЦСКА в дербито, но тогава негов опонент е Рюдигер Абрамчик.
Мачът на стадион "Българска армия" се развива прекрасно за "червените", които повеждат с голове на Любо Пенев и Владимир Манчев, но Георги Иванов-Гонзо и Георги Чиликов изравняват за крайното 2:2.
Левски определено има предимство, когато става въпрос за чужди треньори. Доказва го статистиката.
Но важни в събота ще са 90-те минути игра и действията на 22-та на терена. Както, разбира се, и ходовете на Нестор Ел Маестро и Славиша Стоянович.