В неделя футболна Европа се вълнуваше от квалификационни битки и драма, но в Лондон бе голям ден по други причини. Особено в Северен Лондон, на около 25 минути пеш от метростанцията "Seven sisters".

Там от близо век кротуваше неособено големият, неособено бляскав и никак не модерен стадион "Уайт Харт Лейн". На негово място вече е вторият най-скъп спортен храм в Европа (първи за клубен отбор).

ЗАПОВЯДАЙТЕ В НОВИЯ МИЛИАРДЕН СУПЕРСТАДИОН НА ТОТНЪМ С НАШАТА ГАЛЕРИЯ>>>

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Twitter

Бижуто на Тотнъм струва около 1 милиард британски паунда, бе построено за 3 години и откриването се забави с 6 месеца. Трябваше да приеме дербито с Ливърпул през септември 2018-а, но първият официален мач ще е на 3 април, когато гостува Кристъл Палас.

В неделя арената бе открита с двубой на тимовете до 18 години на Тотнъм и Саутхемптън, завършил 3:1 за домакините. Гледаха го 28 987 зрители, сред които президентът на Тотнъм Даниел Леви и мениджърът на първия тим Маурисио Почетино.

"Най-после, мечтата ни се сбъдна. Ние сме в Рая!", каза развълнуван на почивката аржентинецът, който бе интервюиран на терена от клубната телевизия.

В събота, 30 март, тук ще има мач на легендите на Спърс и Интер, когато и Димитър Бербатов ще е на терена. Българинът е привилегирован да бъде един от първите, вкусили от атмосферата на това ново бижу в световния футбол.

Неделя бе голям ден за клуба.

Стадионът е третият в Европа, който струва над 1 милиард. "Уембли", който е само на 21 километра от новата арена, бе построен за 1,1 милиарда лири. Домът на руския Зенит погълна 1 милиард долара на остров на река Нева в Санкт Петербург.

Първите впечатления от стадиона на Тотнъм са достатъчни, за да останеш със зяпнали уста, изумен. Струваше си чакането...

Стадионът е страхотна гледка и отвън

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Twitter

Трибуните са за 62 062 фенове, което го прави втори най-голям във Висшата лига (Манчестър Юнайтед играе на 76-хилядния "Олд Трафорд").

Към тях водят 115 входа, има 65 бара и ресторанта в помещенията зад трибуните, където 1800 плазмени екрана не спират да излъчват футбол, репортажи, интервюта... Видеоекранът над терена, който отмерва времето и показва повторения, е с площ от 325 квадратни метра!

Най-високата трибуна е висока 34 метра, а над нея върви атракцията "Небесна разходка". Част от туристическата обиколка на новия стадион ще я включва, като от нея ще се вижда панорамно Лондон. За да се качиш до Sky Walk, трябва да минеш 232 стъпала.

265 места са специално изградени и запазени за инвалиди, пред трибуните.

Старият "Уайт Харт Лейн", снимка от 1986 г.

Снимка: Twitter

Помислено е за всичко. Има дори тоалетни за... домашни любимци.

Нито една от седалките на първите редове не е по-далеч от 8 м от терена, което създава атмосфера на старите английски стадиони. Акустиката е невероятна, а архитектурната идея е взета от два съществуващи стадиона - "Линкълн Файненшъл Фийлд", където играе отборът по американски футбол Филаделфия Ийгълс, и "Алианц Арена" в Мюнхен.

Тотнъм играеше на 30-хилядния "Уайт Харт Лейн" до 2016-а, като бяха времена, когато дори не успяваше да го напълни.

Тимът не е бил шампион от 58 години и общо има едва две титли. Не е ставал и първенец на Европа.

Но с новия стадион влиза уверено в семейството на глобалните футболни марки.

ЗАПОВЯДАЙТЕ В НОВИЯ МИЛИАРДЕН СУПЕРСТАДИОН НА ТОТНЪМ С НАШАТА ГАЛЕРИЯ>>>

Снимка: Twitter

Снимка: Twitter

Тотнъм има своя нов, дом - феновете вече му се порадваха в неделя

Снимка: Getty Images/Guliver Photos