Историята на отбора с име, което дава криле, е особена. Ако гледате и се интересувате от футбол, няма как да сте пропуснали, че РБ Лайпциг е на един мач от финала в Шампионската лига. Във вторник вечер го чака сблъсък с милиардния клуб на катарските шейхове Пари Сен Жермен, за да се определи първият финалист.

А само преди 11 години РБ Лайпциг го нямаше на картата. Буквално, не игра на думи!

През 2009-а мечтата на собственика на компанията "Ред Бул" Дитрих Матешиц се изпълни и той намери локацията за своя футболен клуб. Три години търсене заведоха милиардите на боса в Лайпциг, където вече имаше един традиционен клуб - Локомотиве.

Проектът бе задвижен въпреки омразата на града, а и на цяла Германия, която е особено чувствителна към здравите корени на всеки отбор в страната и неговото управление, подчинено на икономическа логика. Но РБ - който неофициално си е Ред Бул Лайпциг, но футболните закони му забраняват да носи това име и се зове RasenBallsport Leipzig "за заблуда на противника", лети високо с една от най-стриктните и ясни стратегии в европейската игра.

През 2016-а клубът мина през Втора Бундеслига и за първи път влезе в елита. Година по-късно стигна Шампионската лига. Сега е на крачка от финала в нея.

Новият му стадион е бижу, което скоро ще побира 57 000, като традиционно вече е пълен. В първите години из долните дивизии, публиката беше малко. Сега цели 41 фенклуба из Германия са обединени в подкрепа на новото чудо.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Арената е най-голяма в бившата Източна Германия, като за концерти събира над 70 хиляди. Местните са разделени - феновете на Локомотиве я ненавиждат, както и отбора, който играе на нея.

Всички останали фенове в страната направо си мразят неистово РБ - и го доказват редовно с плакати на мачовете срещу този тим. Презрението и ненавистта са огромни, а медиите също не остават встрани - отразяването на успехите на този тим няма нищо общо с това на Байерн, Дортмунд, Шалке или друг традиционен клуб. 

И ако си мислите за Сити и ПСЖ като аналогия, забравете. Нищо подобно няма в проекта и стратегията на Матешиц.

РБ Лайпциг е изграден върху здравата основа на това да е фабрика за футбол. В състава днес има 9 футболисти, които бяха в тима и през 2015-а, във втора лига. Произвеждат се играчи, намират се някои от най-бляскавите млади таланти по света, които се налагат, а единици се продават за огромни пари.

Преди 3 години Наби Кейта отиде в Ливърпул за 55 милиона евро, а преди седмица за още толкова Челси купи Тимо Вернер. Но голямата сила е в това, че клубът от Лайпциг задържа водещите си играчи и гради отбор. Никога в историята си не похарчи повече от 75 милиона евро в един трансферен прозорец и стриктно спазва правилото "даваш, колкото изкарваш". С парите от тв права, спонсори и изходящи трансфери, балансът е идеален.

Дайо Упамекано

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Има и една малка уловка - Залцбург, най-силният отбор в Австрия, е нещо като дъщерен клуб на РБ Лайпциг.

Немалко трансфери стават между двата тима, като например Кейта, а и този на Дайо Упамекано преди 4 години. Централният защитник от Франция е невероятен - ако не сте го гледали, следете изявите му срещу ПСЖ. Срещу Атлетико бе толкова добър, че дори испанската преса отбеляза - "срещу тази стена нямаше шанс".

На 21 години това е най-впечатляващият млад бранител в Европа без никакво съмнение. Това лято няма да мърда никъде, а клубът иска да гради отбор около него. И все пак - когато те искат Реал, Манчестър Сити и ПСЖ, в някакъв момент парите могат да бъдат твърде изкушаващи и според стратегията на Матешиц за футбола, да бъдат приети.

Отваряме скоба.

Когато преди 6 години Тодор Неделев бе привлечен от Майнц, другият голям кандидат за таланта бе именно РБ Лайпциг, тогава още в трета лига. Българинът бе заведен в базата и на стадиона, бе му разказано за проекта и му дадоха уверения, че 2 г. по-късно ще е в Бундеслигата. Неделев и Ботев (по-скоро клубът) избраха офертата на Майнц. Кой знае как щеше да се развие кариерата му при друг сценарий тогава.

Най-голямата звезда на този отбор е на скамейката. На терена силата е в колектива, в обиграните заедно състезатели, които вече години наред носят екипа един до друг.

Но треньорът - ето това е история.

Юлиан Нагелсман е на 33 години. Да, само на 33. А на 28 за първи път стана наставник в Първа бундеслига с един друг клуб-нов проект - Хофенхайм. Преди година пристигна в РБ Лайпциг с харизмата, амбициите, огромното самочувствие и гениалните си схващания, които предава на играчите с лекота. Той е бъдещето на играта.

"Знам, че Реал иска да ме привлече - каза невъзмутимо на пресконференцията преди мача с Атлетико от четвъртфиналите. - Малко ми е рано... А и тук има толкова вдъхновяващ проект, такива страхотни играчи и условия, че за момента това е моето място."

Нагелсман е баварец, израснал в академията на Мюнхен 1860, преди контузия да го спре за кариера на професионалист.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Та да ви кажем за този вундеркинд. Той въведе снимането на тренировки с дронове, за да се вижда всяко движение на играчите. Сложи видеостена край игрището, до централната линия. Така футболистите гледат отиграванията си, снимани от четири камери. Според самите тях - това им отваря очите по непознат досега начин за грешките и това, което вършат правилно.

Нагелсман е следващият Тухел, Клоп, а може би и Гуардиола. Учи се и от тримата, като признава, че ги харесва заради агресивния нападателен стил. Младият треньор няма профил в нито една социална мрежа, за него това е "губене на време".

Седи у дома при съпругата си Верена и двегодишния им син Максимилиан. Гледа футбол постоянно, за което жена му сподели в телевизионно студио с неособено задоволство. Той просто е обсебен от мисълта да успее.

От три години има същият агент, който движи делата на Клоп - Марк Кошицке, а слуховете са, че Юрген вече го е избрал за негов наследник в Ливърпул, след като договорът му изтече там през 2024-а.

Дотогава обаче Нагелсман има много работа. За двата кръга в елиминациите на Шампионската лига този сезон, той прати зад борда отборите на Жозе Моуриньо (Тотнъм) и Диего Симеоне (Атлетико) - двама от най-силните треньори на новия век.

И Юлиан, и Матешиц, и всички около проекта РБ Лайпциг могат да са доволни от постигнатото за 11 години. Инвестицията - далеч по-малка от тази в ПСЖ и Сити, при това основно в инфраструктура и скаутска мрежа, а не в готови, супер скъпи играчи, си струва всеки цент.

Тимът е на крачка от финал в Шампионската лига, има страхотен потенциал с някои от най-добрите млади таланти на Европа и един треньорски гений на 33 г., който да ги направлява.

 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos