2020-а не бе годината, която бихме си татуирали, за да я помним вовек. Поне в общия случай.

В спорта тя отне много велики личности, преобърна представите ни с празните трибуни, хората с маски около терена и цялата необичайност на ситуацията.

А каква ще бъде 2021-ва? Ще падат рекорди, това поне изглежда сигурно.

Лудогорец у нас може да е първият клуб, спечелил 10 поредни титли. Десет. Както и да го погледнете, това е невероятно постижение, надминаващо великия отбор на ЦДНА от 50-те и 60-те, който е печелил с лекота първото място. Това е декада на доминация, като колкото добре говори тя за направеното в Разград, толкова неприятно усещане остава за българския футбол като цялостен имидж. Първенство без конкуренция първенство ли е?

Но Лудогорец, вече със Станимир Стоилов, едва ли се интересува от такива по-глобални и генерални въпроси. С шест точки аванс на върха на класирането, отборът от Разград изглежда категоричен фаворит отново да триумфира.

Десет титли поред не е вдигал нито един тим в големите първенства на Европа. Ако Ювентус стане първи в Италия, ще промени това. "Старата госпожа" подчини Серия А в предишните 9 сезона поред.

Извън петте топ лиги, освен Лудогорец през този сезон може да запише името си в историята и Селтик, който е с 9 титли поред. Но към момента не изглежда в добра позиция - изостава с 16 точки от Рейнджърс, но пък е играл с три мача по-малко.

Рекордът за поредни титли в Европа държат Линкълн Ред Импс (Гибралтар) и Сконто (Латвия) - по 14.

Кристиано Роналдо е на път да бие друг велик рекорд във футбола, като му трябват 7 гола за Португалия, за да настигне Али Даей (Иран), който с неговите 109 попадения е №1 като национален реализатор. Роналдо ще има поне 11 мача през 2021 г. да го стори, като изглежда сигурно, че Азербайджан и Люксембург - а с тях Роналдо ще се срещне по два пъти в квалификации - ще са най-лесните мишени.

Ако продължи напред след групата на Евро 2021, Португалия ще има и още мачове, тоест - още шансове за КР7.

Ако пък вкара поне веднъж на европейското, Кристиано ще стане историческият реализатор №1 на тези турнири. Сега е равен на върха с Мишел Платини, като двамата са вкарали по 9 пъти. Ако дори стъпи на терена в един мач, португалската суперзвезда ще е първият в историята с пет участия на първенства на континента.

И пак - номер 7. При европейска корона на Ювентус в Шампионската лига, Роналдо ще изравни постижението на Пако Хенто - единственият играч, който е печелил трофея 6 пъти. Освен това ще се нареди до Кларънс Зеедорф, който пък е единственият, вдигал купата на шампионите с три различни отбора.

Извн футбола имаме поне два велики рекорда в тениса, които изглежда сигурно, че ще паднат. И двата са на Роджър Федерер...

Маестрото почти сигурно няма да играе до средата на годината, когато стартира сезонът на трева. Това отваря огромна възможност за Новак Джокович и Рафа Надал да вземат трофеите от първите два турнира в Големия шлем за 2021-ва. Ноле е фаворит в Мелбърн, а победа там ще го направи сигурен №1 в ранглистата поне до лятото. Дори да не спечели титлата, сърбинът пак ще задържи върха. Трябват му 9 седмици там, за да бие постижението на Федерер - 310 седмици като №1 в тениса. Сигурно е, че това ще се случи през 2021 г.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Надал обаче гледа към друг рекорд на Роджър, който също изглежда обречен да падне. Рафа рутинно ще спечели "Ролан Гарос", освен ако не е контузен, кортовете не се отворят и не го погълнат или пък линиите не се местят при неговите удари. Просто е сигурно, знаете. Един спечелен турнир в Шлема ще направи Надал №1 във вечната ранглиста. Сега е равен с Маестрото - по 20 титли. Ноле има 17 и, куриозно, може да стане първи още тази година, но трябва да спечели и четирите надпревари. А това не е правено в рамките на едни 12 месеца от половин век - от ерата на Род Лейвър насам.

Една от класическите спортни вражди също ще намери ново ниво през 2021 г. - Бостън Селтикс срещу ЛА Лейкърс е абсолютният връх на съперничеството в НБА. Двата отбора са с по 17 титли, далеч пред останалите тимове в лигата, а Лейкърс може да изпревари вечния враг, ако дублира тази, която спечели през 2020-а. Селтикс пък ще е амбициран да си върне еднолично върха в тази най-важна от класациите в НБА.

В индивидуален план, ЛеБрон Джеймс ще преследва един от великите рекорди, който му липсва. Ако играе на финалите с Лейкърс, Краля Джеймс ще гони постижението на Джери Уест от 1679 точки само в серии за титлата. ЛеБрон е с 1408 на второ място в класацията. Да, 271 точки не са малко, но при 7 мача не е невъзможно да бъдат постигнати... При положение, че Джеймс ще играе още няколко сезона, това няма да е последният му шанс. Като цяло тук имаме рекорд, който смело може да обявим за недосегаем поне през 2021-ва.

Във Формула 1 вече подготвят пренаписване на книгите с рекорди и история, след като седемте титли на Люис Хамилтън почти сигурно ще станат осем. Доминацията на отбора му "Мерцедес" застрашително не отслабва, а самият британец почти не прави грешки на пистата.

Той вече подмина Михаел Шумахер с най-много победи във Формула 1, сега е равен с него по титли и по това време догодина може да бъде наречен "най-велик" в историята, ако отново не даде шанс на контурентите.

Такива са и два брадати рекорда в леката атлетика. Иде Олимпиада и погледите ще са насочени към този спорт. Но умопомрачителното 9.58 сек на Юсеин Болт няма да се срине в Токио, особено след наказанието на спринтьор номер едно на Щатите и света в момента - Крисчън Коулмън. Той няма да бяга в Япония, освен ако Спортният арбитражен съд не отмени наказанието за пропуснати допинг тестове. Така Светкавицата може да качи крака върху масата и спокойно да гледа стоте метра на игрите. Няма кой да бие рекорда му.

И накрая - едно постижение, което вече е на 33 години и ни се иска да навърши 133... Рекордът на Стефка Костадинова остава един от най-старите неподобрени в леката атлетика - 209 сантиметра в скока на височина. От онзи 30 август 1987-ма му треперим, но точно в момента не изглежда така той да е застрашен. Дисциплината има слаб период при жените.

Само пет рекорда в леката атлетика от състезания на открито са по-стари от този на Стефка:

Щафета 4х800 м (жени) - СССР от 1984 г.

Тласкане на гюле (жени) - Наталия Лисовская (СССР), 1987 г., юли

800 м (жени) - Ярмила Кратошвилова (Чехословакия), 1983 г.

Хвърляне на диск - Юрген Шулц (ГДР), 1986 г.

Хвърляне на чук - Юри Седих (СССР), 1986 г.

Някой от тях може и да падне през 2021-ва. А за нас, като българи в търсене на спортни гордости, би ни се искало да паднат и петте, за да остане единствен най-стар рекорд в леката атлетика този на Костадинова.

Снимка: Getty Images