Във вторник привечер, докато Манчестър Юнайтед излизаше на терена да играе срещу Виляреал в Шампионската лига, Ралф Рангник пиеше капучино в офисите на клуба в Мейфеър, недалеч от Бъкингамския дворец, Лондон.

Не за първи път германецът беше там - той е имал голямо интервю за работа преди 2 години в Юнайтед, когато клубът го иска за спортен директор. Тогава нещата не се получават, тъй като изискванията на германеца са твърде "сложни", на практика елимирайки функциите на мениджър. А в Англия футболните пирамиди в клубовете не работят така.

Сега обаче и "дяволите" с техния ръководен триумвират от Джон Мъртоу (директор по футбол), Ед Уудуърд (вицепрезидент и изпълнителен директор) и Ричард Арнолд (директор на мениджънта), и Рангник, са готови да си стиснат ръцете.

От днес следобед 63-годишният германец ще е временен мениджър на Манчестър Юнайтед, но визията зад този ход е далеч по-дългосрочна. Бъдете сигурни - Ралф Рангник няма да води отбора следващия сезон. След месец май 2022-ра той ще влезе в основната си и най-силна функция - да гради стратегията за клуба, а и вероятно - да избере следващия му постоянен мениджър.

Наричат го Професора или Кръстника. Човекът, формирал фирлософията на модерния немски футбол, повлиял и в мисленето на хора като Клоп, Тухел, Хазенхютъл и Нагелсман. Следите от неговата работа се виждат навсякъде из футбола в Германия.

Израснал недалеч от Щутгарт, именно това е първият му отбор като футболист.

През 1985-а получава шанс в този клуб с дубъла, води тима до 19, а най-после в края на 90-те - и първия отбор.

Embed from Getty Images

Треньор е още на състави от долните лиги като Улм, Рьотлинген, Корб и Виктория Баканг, от родния му град. Но истинският пробив е с Щутгарт в края на миналия век, за да мине през успешен тригодишен престой в Хановер и да се изстреля в Шалке. Там прави много силен първи сезон - втори след Байерн в първенството, финалист за Купата (пак загуба от Байерн).

Но е уволнен по средата на следващата кампания заради серия конфликти с хората над него в йерархията. Нещо, което през годините на кариерата му се превръща в запазена марка. Той никога не спестява мнение и се изправя срещу шефове, отстоявайки мнението си.

Следващата крачка е Хофенхайм - едно от новите чудеса в германския футбол. Рангник води първия си мач там в Регионалната лига на 5 август 2006 г. Точно две години по-късно, през август 2008-а, вече е в Бундеслигата с "отбора от селото", както наричат проекта Хофенхайм. Две поредни промоции от трета лига в елита. Тръгва си отново с конфликт, след като разбира през януари 2011-а, че клубът е договорил полузащитника Луис Густаво за продажба в Байерн без Рангник да знае за това.

За тези почти 5 години в Хофенхайм за първи път в Германия за него се заговаря като за визионер - някой с ясна стратегия и план за сезони напред, за структура, подредба и организация на работа в клуба, не само в първия отбор.

Завръщането му в Шалке е логично, а там стига полуфинал в Шампионската лига и нещата потръгват, но... тук идва здравословен проблем. Не минава и година от престоя му в Гелзенкирхен, когато един от асистентите му казва: "Шефе, изглеждаш напълно изтощен, никога не съм те виждал така."

Прегледите показват, че Рангник наистина е напълно изстискан, преуморен и страда от хронично недоспиване. Организмът му не издържа, след като работи по 15 часа в денонощието на клубната база. Взима си почивка, а Шалке с неохота се съгласява, че това е най-разумното решение.

11 месеца по-късно се завръща във футбола, но не като треньор. Позлатява го милиардерът Дитрих Матешиц, който е собственик на империята "Ред Бул". Той се свързва с Ралф и му представя проекта си - няколко футболни клуба в целия свят, система от скаути, таланти. Иска "фабрика за футбол".

Embed from Getty Images

Рангник е спортният директор на всичко това. И ако като треньор следва принципите на своя кумир Ариго Саки (както и Клоп, Тухел, Нагелсман, повлияни от италианеца и неговия Милан от края на 80-те), в новата роля той вече е готов да разгърне собствена философия.

РБ Лайпциг и Залцбург наистина са фабрики за футбол днес, малко повече от десетилетие след старта на проекта. Те играят редовно в Шампионската лига, австрийският клуб е пълен хегемон в страната си, а германският - номер 2 или номер 3 постоянно, естествено, зад Байерн. Но и без амибицията да е Байерн.

Намиране на уникални футболисти от страни в Южна Америка, Африка и малко експлоатирини страни в Европа. Изграждане на най-модерните тренировъчни комплекси, които копираха по-късно клубове като Ливърпул, Интер, Бенфика и Тотнъм. Назначаване на млади треньори, обучаване на кадри, създаване на последователност. И стил.

Днес казват, че не можеш да сбъркаш играч, минал през клубовете на "Ред Бул" като младеж. Купуват ги за десетки милиони грандовете на Европа, а те са изградени и готови. Треньорът Нагелсман мина през РБ Лайпциг и днес води Байерн, а е на 34 години. Той е и най-голямата гордост на Кръстника Рангник, както вече го наричат в Германия.

Ралф се възхищава на постигнатото от Клоп в Ливърпул и Тухел в Челси, но не е изненадан. "Това са хора с безгранична енергия и непрестанно развиващи се във футбола. Никога не съм се съмнявал, че ще успеят", казва за тях. Сега ще се изправи срещу същите двама във Висшата лига. А и срещу Ралф Хазенхютъл, на когото бе ментор в Лаипциг, преди днес адашът му да води Саутхемптън.

През януари тази година каза на шефовете си от "Ред Бул", че иска промяна и десетилетие в системата му стига. Отиде в Русия, което предизвика язвителни коментари в Германия, в стил "Професора обича парите, също е човек", защото Локомотив Москва му даде много скъп тригодишен договор да е мениджър на спорта и развитието в клуба. Тоест - да изгради визията му, както го стори в Лайпциг. Но днес, само 5 месеца по-късно, напуска Москва, защото предизвикателството "Юнайтед" е твърде голямо. Локомотив с неохота се съгласи на това, разбирайки, че трудно може да застане на пътя на германеца.

От следващата седмица ще видим как ще се промени пълният със звезди тим на Юнайтед под негово ръководство. В неделя той няма да води мача с Челси, защото документите му няма да са готови. После застъпва до месец май. След това е много вероятно именно Ралф да посочи на шефовете кой да е мениджър (вероятно Почетино, но не е решено твърдо), а самият Рангник да се заеме да промени културата на Юнайтед. От осем години след сър Алекс Фъргюсън такава практически няма, стратегията липсва, структурите са крехки. Търсят се резултати без да има фундамент и ясен план.

Именно там Кръстника може да се окаже голямото попадение на гранда.

Разбира се, ако не се стигне до поредния му конфликт с шефове, колеги, директори... И нещата не приключат преди да има видима промяна.

Със сигурност това е една изключително любопитна сделка. Юнайтед сменя курса рязко с Рангник - не голямо име като Ван Гаал или Моуриньо, а човек с визия и намерения на много нива, не просто треньор на първия отбор.

Има и още нещо - Рангник никога не се е сблъсквал отблизо с английската игра, а тя е друга планета. Тук ще се види може ли визионерът да гради по своя начин в тези условия, под това напрежение - а той никога не е работил в такова, каквото има в Юнайтед.

С две думи - ще бъде много, много интересно.