Мачове, още мачове и безкрайни пътувания: Безумието "Световно клубно първенство"
ФИФА потрива ръце, но никой здрав разум не може да разбере смисъла от турнира
Сезонът в европейския клубен футбол приключва официално на 31 май с финала в Шампионската лига. Ако играе в мача, а той вероятно ще играе, Маркюс Тюрам ще е минал кота "55" за сезона. Дотук е навъртял 52 двубоя - 46 за Интер (който среща ПСЖ на финала) и 6 за Франция. Ще ги направи 55-56 до края на май.
Часове след финала Тюрам ще иде на лагер с "петлите", които на 5 юни срещат Испания в полуфинал на Лигата на нациите. Важен мач, защото става дума за трофей - е, не е най-бляскавият на света, но... Вероятен финал на 8 юни за него (или за звездите на Испания) и - това трябва вече да е краят на сезона, нали?
Не. Това е началото на безумието.
На 14 юни се открива Световното клубно първенство. Тюрам, заедно със сънародника му Павар, тръгва за Щатите и пак се включва в тренировките на Интер.
Същото чака Килиан Мбапе с Франция и Реал. Разбира се, това ще се случи и с хората от ПСЖ - испански национали, френски национали, бразилецът Маркиньос... Те няма да имат и ден почивка.
Маркиньос, както и - да речем Винисиус от Реал, тръгват за световни квалификации с края на европейския сезон. Играят ги в периода 6-10 юни, след което отиват на Световно клубно. То продължава до 13 юли. Водещите европейски състави едва ли ще отпаднат в групата, а дори тази фаза е до края на юни.
Новите сезони в клубните първенства на нашия континент стартират някъде в края на юли, началото на август (говорим за водещите пет).
Никаква почивка. Презокеански пътувания, огромни разстояния на самия турнир в Щатите, мачове до изнемога и след това - направо в следващия сезон.
Заради едни около милиард долара, които ФИФА успя да договори някак по странна сделка с медийния мастодонт DAZN. Не е ясно как излиза сметката да предаваш мачовете от турнир, към който интерес евентуално може да има в Южна Америка заради участието на гигантите Бока, Ривер и Фламенго, и в Азия.
Никакъв шанс да го гледат масово в Африка. Съмнително кой ще си пусне телевизора в 2-3 часа посред нощ в Европа, когато ще са голяма част от двубоите. Е, в елиминациите ще има и такива в 22-23 часа наше време, но... след 10 месеца на водопад от футбол по европейските терени, наистина ли ще е интересно да гледаме мачове на същите играчи и отбори през лятото?
Защото турнирите на националните отбори носят друга харизма и са част от традицията и фолклора на футбола. Тази измислица не е.
А, да - за "ранните мачове", съобразени с европейския зрител. Как ви звучи: Четвъртфинал в 15 ч местно време (23 ч в България) на 1 юли в Маями, Флорида? Каква мислите, че ще е температурата? Тоест - продукт за телевизията. Играчите? Ще се оправят някак...
Разбира се, глобалният многомилионен интерес все пак е гарантиран с имена като Реал, Байерн, Сити, ПСЖ, Челси, Ювентус, споменаните колоси на Южна Америка и суперпопулярния Ал Ахли от Египет. Шоу да има.
За какво точно играят и какво "световно клубно първенство" е това, не е много ясно. Защото там са Залцбург (трети в Австрия), Борусия (Дортмунд) - четвърти в Германия, Порто (трети в Португалия), както и отборът на Меси - Интер Маями, който дори не е шампион на Щатите, камо ли на континента.
Но акцентът не е защо е събран циркът, а защо е събран през лято след толкова дълъг сезон в Европа. И как ще оцелеят жонгльорите в него?
Футболисти ще пътуват по 10-12 хиляди километра за някакви си 7-8 дни, за да участват в световни квалификации с националните си отбори, а след това в груповата фаза на Световното клубно. Как се очаква да се представят на терена? И какво гарантира, че няма да се контузят, когато говорим за усилия на ръба на възможностите на тялото, а и на психиката.
В началото дадохме пример с Тюрам от Интер. Сега чуйте още един, даже по-стряскащ.
Феде Валверде от Реал Мадрид ще участва в 72-73 мача от юни миналата година до юли тази, ако неговият отбор стигне полуфинали или финал. Уругвайският национал не е почивал от десетината дни, които получи преди Копа Америка 2024. Нямаше и контузии, пускат го постоянно в Реал, защото е ценен за отбора си.
ФИФПро, футболният синдикат на играчите, направи изследване по темата с точните минути през сезона, колко време е имал за възстановяване, колко хиляди километра е пропътувал между мачовете, след което го даде за пример: "Това ли искате? 70 мача в 50 седмици?"
Дори да оставим настрана потенциалните травми, които са огромна заплаха за уморено тяло и психика. Какво се очаква да покаже на терена Валверде през юли, в елиминациите на Световното клубно първенство? Каква машина трябва да има в главата и сърцето му?
Може би някакъв AI футболен софтуер, за който не сме чували?
ФИФА обяснява как това е бъдещето на играта. Повече мачове, повече шоу, защото аудиторията губи интерес към досегашните формати. Скучни са им. Не искат паузи от по 1-2 месеца в календара, защото губят фокус, пада интересът. Всичко сега и веднага, пред очите ти, на всяка цена.
Коя аудитория е това ли? Същата, която "поглъща" новини в 10-секундни клипчета с неизвестни податели в социалните мрежи и се смята за информирана по темата им? Съгласни сме, че за нея футболът може и да е скучен.
Но той е запалил милиарди по света такъв, какъвто е. А едно от условията да е атрактивен и качествен е, играчите на терена да са свежи, здрави и изпълнени с мотивация и сили.
Не изцедени лимони, които просто опитват да минат през поредния мач без травми.