Eдуард Менди имаше точно четири сезона в професионалния футбол преди Челси да плати на Рен 25 милиона евро за правата му през септември миналата година. Роденият в градчето Монтивилье страж определено бе по-малко известният представител на фамилия Менди към онзи момент, след като братовчед му Ферлан бе преминал от Лион в Реал (Мадрид) година по-рано.

Сега обаче ситуацията е различна и сенегалският национал с интересна житейска история е нагледно олицетворение на твърдението, че вратарите достигат пика в представянето си на по-късна възраст.

Повечето анализатори гледаха на 29-годишният Менди по-скоро като алтернатива на Кепа Арисабалага, който струваше на “сините” от Лондон 80 милиона евро - световен рекорд за трансфер на вратар, но сега нещата далеч не са така. 

12 месеца след преминаването си на “Стамфорд Бридж” сенегалецът, който допреди четири години играеше аматьорски футбол, има спечелена Шампионска лига срещу името си и ръководи една от най-впечатляващите защитни линии в европейския футбол.

И е един от най-добрите в света.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Пътят му до върха обаче не е лесен. Едуард дебютира в мъжкия футбол през 2011, когато още е тийнейджър и пази за третодивизионния Шербург, с който изпада, а после остава и без договор след три сезона в клуба. В очакване на евентуална оферта от по-ниските дивизии на Англия, която му е обещана от агент, но така и не идва, на 22-годишна възраст бъдещата звезда се оказва без отбор.

И се принуждавата да се регистрира в бюрото по труда на Франция като безработен и сериозно да се замисля дали всъщност има бъдеще във футбола въобще.

Но както във всяка приказка с хепиенд, той не го прави и не се отказва от мечтата си, а след година на трудовата борса подписва аматьорски договор с Марсилия, където получава минимална заплата и е четвърти избор, изигравайки само осем мача, при това за дубъла на гранда.

Славният тим обаче му служи като трамплин и от Олимпик отива във втородивизионния Реймс, с който през 2018 печели промоция за елита, а след първия си сезон в Лига 1 веднага е грабнат от Рен. Останалото, както знаем, е история.

Досега през сезона вратарят на Челси има общо девет сухи мрежи във всички турнири, а ключовите му спасявания за отбора на Томас Тухел не са едно или две. Общият му брой на мачове без допуснат гол в календарната 2021 година е 25, а попаденията в мрежата му са… 24.

“От чисто футболна гледна точка, 2021 е най-добрата година в живота ми, защото направихме невероятен сезон, спечелихме най-големия трофей в Европа и това бе първата ми година в голям отбор. Категоричн е най-добрта, но се надявам, че най-доброто всъщнсот тепърва предстои”, кратък и ясен е вратарят.

Снимка: Getty Images

Феновете на “сините”, а дори и неутралните такива, останаха скандализирани от това, че Менди не попадна в списъка от тридесетима души, които се бориха за “Златната топка”, но треньорът Тухел бе категоричен, че стига да играе така, както го прави, за Едуард няма значение дали е сред номинираните за която и да е награда.

И също така остана втори в класацията за най-добър вратар, за която се дава отличието "Лев Яшин", спечелено от Джанлуиджи Донарума.

А той определено играе фантастично - №1 е по процент на спасявания във Висшата лига. Общо 28 или иначе казано - спасил е 88% пот ударите към вратата си.

По този показател изпреварва както доказаните във времето бразилци Алисон и Едерсон, така и някои от най-големите вратари на континента, включително Тибо Куртоа (71%), Мануел Нойер (70%), Джанлуиджи Донарума (69%) и Ян Облак (54%). 

Доста добро постижение за човек, който е бил на крачка от това да обърне гръб на играта завинаги.

Снимка: Getty Images