В дните до старта на европейското първенство на 11 юни, Dir.bg ще ви представи всички отбори-финалисти.

Намираме се в Група "В", където Русия ще мери сили с един от големите фаворити Белгия, както и с отборите на Дания и Финландия. В събота, 5 юни, ше имаме възможност лично да се убедим колко силен е този тим. България гостува на Русия в контрола от 18 часа в Москва.

Представяния на Европейски първенства

Руснаците са се нагледали на големи успехи във футбола, макар и повечето от тях да дойдоха във времената на бившия Източен блок. Що се отнася до европейски шампионати, Русия се представя като самостоятелна държава от изданието през 1996-а.

Иначе СССР стана европейски първенец още в първата версия на турнира през 1960-а във Франция, макар и в един много по-оскъден формат като отбори и програма. През 1964-а, 1972-а и 1988-а СССР загуби финалите за трофея съответно от Испания, Западна Германия и Нидерландия. Четири достигнати финала е сериозно постижение в континенталните първенства.

Но ако говорим за Русия като самостоятелна държава, то нещата не са такива, макар страната да пропусна само един шампионат от 1996-а насам. В този период участва в пет, като в четири от тях отпадна в груповата фаза.

Най-големият успех дойде през 2008 година. Тогава под ръководството на нидерландеца Гуус Хидинг, се започна в груповата фаза с тежка загуба от Испания с 1:4. След това обаче бяха победени последователно Гърция с 1:0 и Швеция с 2:0. На последвалите четвъртфинали дойде голямата изненада. 

"Сборная" надигра сънародниците на Хидинк и ги победи с 3:1 след продължение под съпровода на невероятния в онзи мач Андрей Аршавин. А Нидерландия преди това помете всичко по пътя си в груповата фаза. Русия стигна полуфинала, но там загуби тежко от бъдещия шампион Испания с 0:3 във Виена.

Това остава най-успешния еврошампионат в ново време за руснаците, като след това те още на два пъти отпадаха в групите. През 2012-а Гърция ги пребори за второто място с директна победа в последния кръг, а преди пет години под ръководството на Леонид Слуцки, представянето бе пълен провал. Тогава стартът бе приемлив - равенство с Англия, но след това дойдоха загуби от Словакия и Уелс.

Тимът

Руският национален отбор по футбол винаги е бил страшно колеблив и всичко може да се очаква от него - както шеметна победа над някой гранд, така и звучен провал в задължителен за спечелване мач. Сегашната селекция влиза в този стереотип с пълна сила.

Снимка: БТА

Тя прилича много на английската по един признак - и двете са изградени почти изцяло от играчи в местното първенство. Само четирима от футболистите на Сборная играят в чужбина, а това може да се приеме както като признак за липса на класа, така и за предимство, защото тези момчета се познават много добре.

Половината от тях имат поне по 20 участия за националния отбор и поне още по 10 в мачове един срещу друг в руското първенство. В състава има не малко опитни играчи, които са играли на големи първенства - Юри Жирков, Артьом Дзюба, Фьодор Кудрашов, Марио Фернандеш и т.н. Но тук са и млади таланти, които в последните години пробиха в Премиер лигата. Такъв е Игор Дивеев от ЦСКА Москва, както и Андрей Мостовой от шампиона Зенит.

Ако трябва обаче да обобщим, този руски отбор по-скоро отстъпва като класа на тези в предишните големи форуми, включително и на Световното първенство от 2018-а, където страната като домакин изненадващо стигна четвъртфинал. Белгия и Дания определено са с по-силни състави като единици, но ако говорим за отборен дух, руснаците винаги са на ниво.

Снимка: АР/БТА

Русия стигна до този еврошампионат в група именно с Белгия, където завоюва второто място. В общо десет мача "Сборная" взе осем победи и остави далеч зад себе си Шотландия, която също се надяваше на второ място. Единствените две загуби логично дойдоха срещу белгийците, които завършиха с пълен актив.

В Лигата на нациите Русия запази мястото си в Дивизия "Б", като завърши на втора позиция в група с Унгария, Сърбия и Турция. Като цяло Сборная отвсякъде дава вид на средна класа отбор, от който може всичко да се очаква.

Селекционерът

Станислав Черчесов е име, което няма нужда от голямо представяне сред добре запознатите във футболните среди. 57-годишният специалист от Алагир е един от най- уважаваните в страната и работи на високо ниво в треньорството вече близо 15 години.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Преди да поеме Русия през 2016-а, той води отборите на Терек Грозни, Амкар Перм, Динамо Москва и Легия Варшава. Не успя да спечели руското първенство като наставник, но триумфира в полското дни, преди да застане начело на Русия. Под негово ръководство Сборная" беляза значителен прогрес, който пролича на Мондиал 2018.

Той успя да изгради нужното ядро в състава и е човек, който се слави с това колко държи на дисциплината.

Съставът

Вратари: Антон Шунин (Динамо М.), Юри Дюпин (Рубин), Матвей Сафонов (Краснодар)

Защитници: Марио Фернандеш (ЦСКА М), Игор Дивеев (ЦСКА М), Вячислав Караваев (Зенит), Андрей Семьонов (Ахмат), Фьодор Кудряшов (Антиляспор), Георги Джикия (Спартак М)

Халфове: Денис Черишев (Валенсия), Магомед Оздоев (Зенит), Дмитрий Баринов (Локомотив М), Роман Зобнин (Спартак М), Александър Головин (Монако), Юри Жирков (Локомотив М), Рифат Жемалетдинов (Локомотив М), Даниил Фомин (Динамо М), Далер Кузяев (Зенит), Андрей Мостовой (Зенит), Максим Мукин (Локомотив М)

Нападатели: Александър Соболев (Спартак М), Антон Заболотни (Сочи), Алексей Миранчук (Аталанта), Алексей Йонов (Краснодар), Артьом Дзюба (Зенит), Денис Макаров (Рубин)

Звездата

Нападателят Артьом Дзюба е головата машина на руския футбол и той е на принципа на виното - с времето става все по-добър. 32-годишният нападател вкара 22 гола в 34 мача за шампиона Зенит през този сезон, а в последния кръг наниза пет, за да стане голамйстор №1 в историята на лигата.

Снимка: АР/БТА

Дзюба навъртя шести сезон в Зенит, като през цялата си кариера така и не излезе в чужбина. Въпреки че често бива замесван в скандали, той остава най-завършеният таран, който националният отбор от години е имал. Показателна е статистиката му - 29 гола в 51 мача за Сборная.

Високият 197 сантиметра голаджия бележи еднакво добре с глава и с десния си крак. Вкара цели осем гола в евроквалификациите, а преди това и три на Световното първенство. Със сигурност ще е основното оръжие на Черчесов в атака.

Програмата в групата

12 юни, Белгия - Русия, стадион "Крестовски" в Санкт Петербург

16 юни, Финландия - Русия, стадион "Крестовски" в Санкт Петербург

21 юни, Русия - Дания, стадион "Паркен" в Копенхаген.

Букмейкърите

Русия дели 13-ото място с Швейцария що се отнася до шансове да спечели Европейското първенство според оценката на букмейкърите. Те очакват Сборная да излезе от групата като втори или трети отбор, но оценяват шансовете на Белгия и Дания като по-високи. Финландия остава големият аутсайдер.