Авторитетното издание "The Guardian" публикува ежегодния си списък с топ талантите в световния футбол, а голямата новина е, че за седми път българин намери място там. Вече девета поредна година изданието подбира най-ярките 60 таланта, които през следващата година ще навършат 18 години.

Тази година в списъка е младият ни бранител Мартин Георгиев, който през лятото осъществи трансфер от Славия в Барселона и вече е част от легендарната школа Ла Масия, като дори направи и няколко тренировки с мъжкия тим.

Попадането на Мартин Георгиев в този престижен списък е огромна чест не само за него, но и за родния футбол. За съжаление обаче място в класацията на "The Guardian" не е гаранция за славна футболна кариера.

Не е огромна бройката на играчите от тези топ 60, които днес играят футбол на най-високо ниво, като същото се отнася и за участвалите в класацията българи.

За първи път тази класация се появи през 2014-а, като тогава включеният българин бе Божидар Краев, все още перспеткивна юноша на Левски.

Той изигра 92 мача за "сините", направи и трансфер в датския Митдиланд за 500 000 евро. През първия си сезон изигра 17 мача и помогна на тима да спечели титлата на Дания, но общо взето с това се изчерпаха позитивите за него.

Последвалите години бяха свързания с пращания под наем в Поргуалия, а единствените му позитивни мигове в Дания бяха четирите мача от групите на Шампионска лига, в които взе участие.

Той вкара и три гола в 24 мача за България, а днес се готви за старта на австралийския шампионат с екипа на новозеландския Уелингтън Финикс.

Снимка: Getty Images

И докато Божидар Краев усети от футбола на най-високо ниво, записа солидна бройка мачове за България, която все още може да увеличи в следващите години, то със същото не може да се похвали Владислав Жиков - човекът, попаднал в класацията през 2016-а.

По онова време роденият във Видин играч е част от школата на Милан, а отзивите за него на Ботуша са страхотни.

Мъжкият футбол за него обаче започва в тима на Ливорно през 2017-а. Тогава клубът е в третото ниво на италианския футбол, а седемте мача, които Жиков изиграва остават и последните за него на професионалнo ниво.

Днес 23-годишният халф се подвизава в аматьорските лиги на Италия и сякаш носенето на екипа на Милан ще си остане само приятен спомен от юношеските години.

Подобно на тази година, през 2017-а България също имаше талант от Барселона в списъка, като това бе Джошкун Теменужков.

Младежкият ни национал бе сравняван с Луис Суарес докато расте, но за съжаление на този етап развитието му е коренно различно от това на уругвайската суперзвезда. След Ла Масия той отиде в Лийдс, където за три години може да се похвали само с 11 минути игра в турнира за Купата на лигата.

Теменужков прекара два периода под наем в третото ниво на испанския футбол, а днес за съжаление е с едно ниво по-ниско - в четвъртото, където играе за тима на Навалкарнеро и има един гол в три двубоя.

Снимка: Getty images

След него в класацията ни представляваше Ияд Хамуд. Роденият в Ливан юноша на Локомотив (Пловдив) се прочу с появата си в едно градско дерби, когато на 15 години се превърна във втория най-млад играч в историята на елита ни.

Той дори ознаменува това с асистенция към Мартин Камбуров, бе поканен и в юбилейния мач на Христо Стоичков като част от най-ярките ни таланти, но общо взето с това се изчерпаха позитивите около Хамуд.

От Локомотив той реши да направи трансфер в Англия и да стане част от академията на Шефийл Уензди, но след две не особен успешни години там, той отиде отиде да играе футбол в Ливан, а вече два сезона няма никаква информация за него.

Вероятно четири години след попадането си в списъка на най-добрите таланти в света, Ияд Хамуд вече дори не е футболист.

Тогава например с него бе Квича Кварашкелия, който днес е голямата звезда на грузинския футбол и прави фурор по терените на Италия, а мнозина очакват в близките година или две да се превърна и във водещ играч на световната сцена.

През 2019-а България нямаше талант в списъка, а за тези от последните две години няма как да правим генерални изводи, защото все още са в началото на своите кариери.

През 2020-а това бе Димо Кръстев от школата на Фиорентина. Днес младежкият ни национал е част от първия тим на "виолетовите", неизменно бе в групата на последните няколко мача и очаква своя дебют, който се надяваме да е скоро.

Преди година пък в списъка попадна Никола Илиев, който макар и все още в юношеския тим на Интер, през миналата седмица вече дебютира за мъжкия ни национален тим.

Илиев прави фурор с примаверата на "нерадзурите", като се надяваме развитието му да продължи и той да достигне предричания му потенциал.

Снимка: Youtube