"Прокълната е, прокълната е - това чувам постоянно от всички, откакто съм в клуба" - думите са на мениджъра на Челси Томас Тухел, който съвсем официално се оплака от прокобата на екипа с номер 9.

Въпросната деветка остана незаета при "сините" за новия сезон, а причината вече бе спомената - прокълната е.

"Единствената причина, поради която никой няма да играе с номер 9, е прокобата. Разбирам играчите и нямам проблем с това. Защото има предостатъчно примери за лошия късмет, който в последните десетилетия носи този екип. Никой от играчите дори не иска и да чуе за деветката и затова тя остава незаета" - обясни в началото на сезона Тухел.

Дали наистина обаче деветката в Челси наистина е прокълната или просто става въпрос за изумителни съвпадение? Преценете сами по представянето на звездните имена, които са я носили. Ако изобщо някой се е осмелявал да посегне към този номер...

Първите години на Висшата лига (1992-2000)

Първият играч на Челси, който носи екипа с номер 9 във Висшата лига, е Тони Каскарино, който за два сезона успява да вкара едва 6 гола и сякаш слага начало на прокобата. В онзи момент обаче никой не знае какво предстои, още повече, че следващите двама с този номер се представят на ниво. Първи Марк Стийн вкарва 25 гола за 63 мача, а след него през 1996 година идва легендата Джанлука Виали .

С деветката на гърба италианският нападател печели Купата на Англия, Купата на Лигата, Суперкупата на УЕГА и КНК. След като Виали става мениджър, екипът е наследен от Крис Сътън. Той идва от Блекбърн за 10 милиона паунда и за целия сезон се разписва веднъж.

Getty Images

Джими Флойд Хаселбанк (2000-2004)

Хаселбанк е най-сериозният коз на хората, които твърдят, че деветката не е прокълната. Нападателят се представя отлично и още в първата си кампания вкарва 26 гола, а вторият му сезон е още по-добър с 29 попадения. Големият Джими е един от лидерите на Челси в ерата преди Абрамович и през 2004-а е продаден на Мидълзбро. И тук се слага началото на почти 20-годишната "черна" серия.

Getty Images

Матея Кежман (2004-2005)

Сезонът е исторически за Челси, който става шампион под ръководството на Жозе Моуриньо. Но не и благодарение на играча с номер 9 Матея Кежман, който идва със сериозна репутация от ПСВ и се превръща в огромно разочарование, успявайки да вкара едва един гол в 25 мача.

Getty Images

Ернан Креспо (2005-2006)

Овакантената деветка е дадена на новото звездно попълнение Ернан Креспо. Той прекарва само един сезон в отбора, защото не успява да се аклиматизира, като все пак добавя 13 гола към защитата на титлата за Челси. След края на сезона е пратен под наем в Интер и никога не се завръща, а оценките из английските медии за представянето му на "Стамфорд бридж" са разнопосочни.

Getty Images

Халид Буларуз (2006-2007)

Това безспорно е най-странният играч, носил екипа с номер 9. Най-малкото - защото е централен защитник. Когато идва в тима, овакантената от Креспо деветка е една от малкото свободни. Но место да се наложи, е преследван от постоянни контузии и в края на сезона е изгонен.

Getty Images

Стив Сидуел (2007-2008)

Проклятието на номер 9 вече е набрало сериозна скорост, а новата жертва е още един централен защитник. Сидуел идва от Рединг, но така и не успява да се докаже и също изкарва едва година в Челси.

Getty Images

Франко ди Санто (2008-2009)

Единственият позитив от сезона на Ди Санто в Челси е, че поне деветката бе носена от нападател. Аржентинецът обаче така и не успява да се пребори с прокобата и е натирен, превръщайки се в поредния играч, имал мимолетен флирт с този екип.

Getty Images

Фернандо Торес (2011-2014)

Един от най-категоричните примери, че наистина има нещо свръхестествено около този номер. Торес идва със статута на суперзвезда от Ливърпул срещу рекордните тогава 50 милиона паунда, превръщайки се в...синоним на провал. Достатъчно е да припомним, че откакто облича деветката за първи път, му трябват цели 903 минути, за да се разпише.

Getty Images

Радамел Фалкао (2015-2016)

След фиаското на екипа с деветката на гърба, през сезон 2014/15 той остава незает, защото никой не желае да рискува. Година по-късно в тима идва Фалкао, който изиграва едва 10 мача и вкарва един гол, след което се предава под тежестта на прокобата и напуска Челси обратно към Монако.

Getty Images

Алваро Мората (2017-2018)

На Острова вече съвсем открито се говори за прокобата на деветката и следва нов сезон (2016/17), в който номерът остава неизползван. След това срещу 70 милиона паунда идва испанската звезда Алваро Мората, от когото се очаква да докаже, че става въпрос просто за суеверие и всичко около деветката е съвсем наред. Да, ама не. Той разочарова и е пратен за кратко под наем, а когато се завръща, избира да играе с номер 29, за да се опита да избяга от злите сили.

Getty Images

Гонсало Игуаин (2019)

Аржентинецът е абсолютна звезда в Реал, Наполи и Ювентус, но проклятието на деветката в Челси се оказва непосилна задача за него. Игуаин успява да издържи едва 6 месеца под тежестта на този номер и си тръгва след едва 5 гола в 18 мача.

Снимка: Getty Images

Тами Ейбрахам (2019-2021)

Челси имаше трансферно ембарго и затова новият мениджър Франк Лампард даде деветката на момче от школата. Ейбрахам впечатлява с 18 гола в 47 мача, но следващия сезон прокобата си казва думата - формата му изненадващо пада, следва контузия в глезена и е продаден на Рома.

Снимка: Getty Images

Ромелу Лукаку (2021-2022)

И стигаме до Лукаку, който дойде в Челси срещи колосалните 97.5 милиона паунда от Интер и след само една година бе върнат обратно под наем. Причините са комплексни - контузии, загуба на форма, медийни скандали. И след като той се върна в посока Италия това лято, оваканти екипа с номер 9. Който хвърля в ужас всички в клуба и единствената въпросителна е кой ще е следващият играч, дръзнал да предизвика проклятието? Към момента смелчаци, съвсем логично, липсват...