В четвъртък вечер Кристиано Роналдо направи това, което Кристиано Роналдо прави - вкара голове, а Манчестър Юнайтед за пореден път този сезон оцеля и победи, благодарение на тях.

Португалецът не просто донесе три точки срещу Арсенал за вълнуващото 3:2 с двете си попадения.

Той прекрачи над границата от 800 гола в кариерата, като вече има 801. Това е толкова удивително постижение за модерния футбол, че си заслужава да го огледаме по-отблизо, а и от различни страни.

Точно преди 19 години и два месеца - на 7 октомври 2002 г., Кристиано вкарва първите си голове в мъжкия футбол. Случва се на терена на "Жозе Алваладе" в Лисабон, стадиона на Спортинг. Там тръгва за голямата игра лявото крило - защото той е точно такъв в първия си сезон. Попаденията идват, преди Роналдо да е навършил 18 години, което се случва през февруари 2003 г.

За Спортинг записва 31 мача с 5 гола в единствения си сезон в първия тим на родния клуб. Следва трансфер в Манчестър Юнайтед и, както казват, останалото е история.

Снимки: Getty Images

С двете попадения срещу Арсенал, головата му сметка в два периода за "червените дяволи" е 130 от 308 мача за този клуб.

Най-големият дял от попаденията са за Реал Мадрид, където изигра 438 мача и вкара 450 гола. Удивително, наистина - това е коефициент от над 1.00 на двубой! Именно периодът при "кралете" бе и най-дълъг с една фланелка в кариерата му. Играе седмия си сезон за Юнайтед в момента, а за Реал има девет пълни.

В Ювентус наниза 101 гола за 134 мача в трите години, които даде на клуба от Торино. Куриозно, на този етап от неговата кариера продължава да се гледа донякъде като на провал от някои специалисти. Очевидно - доста повърхностно разбиране, при условие, че е вкарвал почти по 1 гол средно на двубой.

Това са четирите клуба в 19-годишната кариера на играча, който вероятно ще се оттегли с почти всеки голям голов рекорд във футбола.

За Португалия има 184 мача и 115 гола и - ето ви ги 801 общо.

Добавяме 228 асистенции и 28 пропуснати дузпи, просто като детайл към цялата тази трудно смилаема информация, която просто звучи невероятно. А, да - не са малко и вкараните дузпи, все пак. 142 от 901 си е направо над 15 процента. Но кой голям реализатор не само на нашето време не вкарва от наказателни удари?

За първенство на отделните страни, в които игра - Португалия, Англия, Испания и Италия, попаденията са 485.

В Шампионската лига са 140.

В турнирите за отделните купи и суперкупи - 51.

За Португалия има 115.

Още 10 е вкарал в Купа на УЕФА, Суперкупа на Европа и Световно клубно първенство. 801 общо. 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

За да добиете представа какво са 801 гола в съвременния футбол, ето ви малко любопитни сравнения.

За периода 2002-2021 г., в които Роналдо вкара всички тези попадения, клубове от средно и добро ниво във водещи първенства - да кажем Евертън, Леверкузен и Удинезе, са вкарали по около 950 гола. Тоест - по около 50-55 на сезон. Говорим за цели отбори, с по няколко нападатели. И то не изпадащи, а тимове с амбиции дори за европейски участия.

Още нещо любопитно, което си струва да се отбележи. Кристиано официално става първият футболист с над 800 гола, откакто съществува признатата от всички и унифицирана статистика във футбола. Но дали е такъв, спорове все ще има.

Защо ли?

Според страницата на Международната асоциация за футболна статистика (RSSSF), португалецът още не е на върха. Пред него са четирима:

Ервин Хелмшен (Германия), който е играл в периода 1924-1951 г., според RSSSF има 982+ гола в 675 мача. Да, много от тях са приятелски и между градове, области и т.н., тъй като такива са били времената. Но ето - той е на върха.

Втори е Йожеф Бицан, играл за Австрия и Чехословакия (1930-1957), който е вписан в класацията с 948+ гола в 621 срещи.

Трети е англичанинът Роналд Руук, играл в периода от 1930-а до 1961 г. (отказва се на 50), срещу чието име пише 886+ гола в 955+ двубоя. Тези плюсове са, защото се предполага, че числата да дори по-високи, но това са известните, вписани и регистрирани мачове и голове.

Четвърти е Ференц Пушкаш, който е класиран тук с 806 попадения в 793 срещи. И след това идва Роналдо - 1097 двубоя, 801 гола. Тази класация не е неточна, тя е непълна. И в нея има страшно много мачове и състезания, които не са под егида на ФИФА или УЕФА. На практика, няма как да е иначе, след като дори организираните лиги на отделните държави в Европа се формират (като изключим Англия) малко преди или изцяло след Втората световна война. Бундеслига има от началото на 60-те.

Хелмшен например, който води в класацията, е играл за Бранденбург Котбус, Кемниц и Любек, като головете му идват в South Eastern German football championship, Central German football championship, Gauliga Sachsen, District League Chemnitz, Oberliga North и т.н. регионални лиги из Германия.

Руук е вкарал около 240 гола за Арсенал, Кристъл Палас и Фулъм в мачове из английските лиги 1 и 2, но останалите идват за Бедфорд, Адълстоун, Уокинг, Гуилдфорд, Хейуърдс Хийт и т.н.

Снимка: AP/БТА

Официалните статистики, приети от ФИФА, обаче са категорични. Кристиано е категорично първи, далеч пред втория Пеле, а Пушкаш е едва пети (пред него е и Ромарио).

И за десерт - ето ви най-голямата интрига на новото време във футбола на всякакво ниво. Кой мислите е единственият играч на планетата, който може да стигне португалската машина (реалистично)?

Не е трудно да отгатнете. Меси.

Лионел е със 756 гола в 948 мача. Изостава с 45 попадения, има обаче повече асистенции (318 срещу 228), а и неговият коефициент гол/мач е по-висок - 0.80 срещу 0.73 на Роналдо.

Меси е на 34 години, през юни догодина прави 35. Кристиано през февруари ще навърши 37.

Ако двамата играят до една възраст, тоест аржентинецът има два сезона повече (да, да - знаем, че е хипотеза), то може да се окаже, че гигантите на съвременния футбол ще приключат с приблизително еднакви показатели.

Разбира се, няма нужда за пореден път да добавяме - техните статистики са уникални за месомелачката на футбола в новия век. И едва ли някога ще бъдат достигнати.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos