На 12 декември започва Световното клубно първенство - минитурнирът, който определя кой клубен отбор е №1 едно в света.

Шампионите на футболните континенти се събират и определят световния шампион. Най-често това е носителя на Шампионска лига, но през тази година е твърде вероятно да се случи нещо различно.

Основните фаворити са два - европейският шампион Реал (Мадрид) и южноамериканския Ривър Плейт, който само преди дни спечели Копа Либертадорес след триумф над кръвния враг Бока Хуниорс на финала.

Какво трябва да знаем за турнира?

Освен Реал и Ривър, са класирани още Ал Аин (ОАЕ) като представител на страната домакин, Уелингтън (Нова Зенландия), Гуадалахара (Мексико), Кашима Антлърс (Япония) и Есперанс де Тунис (Тунис). Всички са шампиони на своите континенти.

Турнирът ще се проведе на два стадиона - "Зайед Спорт Сити" в Абу Даби и "Хаза Бин Зайед" в Ал Аин. Първият събира 43 хиляди души, а вториятт 22,700.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Първият мач е в сряда и противопоставя Ал Аин и Уелингтън от 17:30 часа. Победителят от този мач ще играе с Есперанс де Тунис за място на полуфиналите, където съперник ще е Ривър Плейт.

В друг четвъртфинал Кашима Антлърс излиза срещу Гуадалахара. Победителят ще излезе срещу Реал Мадрид в спор за място на финала.

Както личи и от регламента, най-вероятната развръзка е финал между Реал и Ривър. Предвид еуфорията в редиците на аржентинците и проблемите в тези на испанците, ни очаква привидно равностоен двубой. Финалът е на 22 декември в Абу Даби.

В последните пет издания на турнира победител бе представителя на Европа - три пъти Реал Мадрид и по веднъж Барселона и Байерн. За последно статуквото бе нарушено през 2012-а, когато Коринтианс срази Челси с 1:0.

Мачовете ще се излъчват в каналите на Българската национална телевизия.