Те нарекоха стадиона "гробница за шампиони": 40 години от епоса ЦСКА - Ливърпул (Снимки)
Най-големият мач в историята на българския клубен футбол не може да остарее
Не 40, а вероятно и 400 години няма да стигнат, за да остарее или да се забрави мачът ЦСКА - Ливърпул.
На 17 март 1982-ра армейският отбор отстранява състав, който в предходните 5 сезона е спечелил 3 пъти Купата на европейските шампиони. В Англия е пълен хегемон, а имената на Далглиш, Ръш, Сунес, Макдърмът, Томпсън, Гробелаар са парола.
Води ги Боб Пейсли, който и днес остава най-успешният треньор за британския футбол с 20 спечелени трофея и 4 загубени финала само за 9 сезона!
Смразяващата "червена" машина от Града на "Бийтълс" обаче се среща с Джони Велинов, Джеки Димитров, Стойчо Младенов, Ради Здравков и останалите.
Този тим на ЦСКА в първите пет години на тази декада - 80-те на миналия век, се разправя в елиминациите на евротурнирите с шампионите на Испания и Франция, отстранява шампиона на континента Нотингам, бие се като равен с италианския първенец и германското страшилище Байерн.
ВРЪЩАМЕ ВИ КЪМ ЕПОСА ОТ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ С УНИКАЛНИТЕ СНИМКИ НА ИВАН ГРИГОРОВ>>>
На 17 март 1982-ра се ражда поемата, която и днес може да се чуе или прочете, ако сте в компанията на по-стари запалянковци:
"О, нещастен "Ливърпул"!
Тежък беше жребият за тебе - ЦСКА ти отреди, славата ти той погреба.
Но главите си вдигнете, тежки сълзи не ронете - Байерн, Нотингам, Аякс бяха тука преди вас.
Те нарекоха стадиона "Гробница за шампиони"!"
Фактологията
ЦСКА стига до 1/4-финал в турнира след елиминиране на Реал Сосиедад, шампион на Испания - 1:0 в София с гол на Цецо Йончев и 0:0 в Сан Себастиан, където Велинов прави един от най-славните си мачове. После е отстранен Гренторан (Северна Ирландия), за да дойде срещата с Ливърпул - първенец на Европа за 1981-ва, фаворит номер едно за трофея и в този сезон. Англичаните са минали с 8:0 общ резултат през финландския шампион ОПС, а след това с 5:3 в двата мача пращат зад борда АЗ Алкмаар, спечелил титлата на Нидерландия.
В Ливърпул ЦСКА се брани през почти всички 90 минути, губи с 0:1 след гол на Рони Уилън и запазва шансове за реванша.
На 17 март, деня на Свети Патрик в цяла Великобритания (а град Ливърпул е изключително повлиян и свързан с ирландските традиции и пълен с хора, които са с такива корени), купонът е развален от българските армейци. Всичко върви по план за фаворита до 80-ата минута, когато резервата Никола Велков центрира, Гробелаар се разминава, а Стойчо Младенов стреля в празната врата - 1:0 и равенство в общия резултат.
Стадионът е претъпкат, а теренът е ужасно тежък, след като над София в дните преди срещата е имало обилен снеговалеж. Край игрището има огромни преспи, и самото то е кално и твърдо, макар и изчистено от снега. Ливърпул и без това много рядко може да бъде надигран в онези години, но да бъде надвит в такъв тип битка на волята и характера - това не се случва. Всъщност - ето, случва се! Младенов бележи за втори път пак след центриране на Велков, вече в продълженията. 2:0. Шампионът на Европа е детрониран, като в края геройската отбрана в червено издържа срещу налитащите гости, макар и останали с 10 души след изгонването на Марк Лоуренсън.
Прочутите думи на покойния Николай Колев-Мичмана в края на телевизионното предаване от стадиона са част от легендата за този неостаряващ епос.
"Само след минути световните агенции ще разпространят новината, че шампионът на Европа, славният английски Ливърпул е елиминиран в София от българския ЦСКА."
После армейците се изправят срещу Байерн, повеждат с 3:0 до 18-ата минута, но нататък сякаш не вярват, че са толкова близо до финала за Купата на шампионите. 4:3 в София, 1:4 в Мюнхен и мечтата отлита. Но легендата за Екзекутора на Ливърпул, за "гробницата на шампиони" и онази битка на "Васил Левски" от 17 март, предавана като спомен през поколенията, никога не избледнява.
Къде са днес героите?
От състава на ЦСКА в онзи мартенски ден преди 40 години, трима вече ги няма - отидоха си братята Динко и Георги Димитрови, както и Красимир Безински.
Останалите клубът събра на тържествен обяд преди дни, в чест на годишнината (видеото долу).
Животът на останалите по един или друг начин бе или е свързан с футбола през тези 4 декади.
Вратарят Велинов все още е близо до ЦСКА, пътува с отбора за мачове в Европа като част от групата на заслужилите легенди. Пламен Марков бе спортен директор до миналото лято.
Цветан Йончев живее в САЩ, където има собствен бизнес.
Героят с два гола Стойчо Младенов и в момента е треньор на ЦСКА за четвърти път, спечели две титли като наставник на отбора през годините. Бе и национален селекционер на страната, направи успешна треньорска кариера и зад граница.
Георги Илиев е бизнесмен, но бе и изпълнителен директор на "червените".
Методи Томанов работи като треньор в клуба в началото на века, а след това бе с основни заслуги за силната работа в Лудогорец в първите години от изграждането на доминацията на този клуб у нас, в ролята на спортен директор.
Ради Здравков и Спас Джевизов са част от друг клуб, който съдържа в името си "ЦСКА" - ЦСКА 1948, също отбор от елита на България в момента. Единият е спортен директор, а другият - част от школата.
Никола Велков дълги години е част от Етър, а днес помага на клуба, но не като негов служител. Ружди Керимов е далеч от футбола и има собствен бизнес.
Легендарният Аспарух Никодимов, треньорът на онзи отбор, анализира и коментира футбол за медии, но е встрани от играта. Негов асистент и дясна ръка на 17 март 1982-ра при епохалната победа бе Димитър Пенев.
ВРЪЩАМЕ ВИ КЪМ ЕПОСА ОТ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ С УНИКАЛНИТЕ СНИМКИ НА ИВАН ГРИГОРОВ>>>
Еуфория след края на епохалния мач, донесъл победата, която и до днес се счита за най-значима, срещу най-силен противник, от български клубен тим
Снимка: Иван Григоров/Dir.bg