България остана много близо до паметен волейболен успех при жените, който можеше да отвори широко вратите и за Олимпиадата в Токио догодина.

Отборът ни загуби с 2:3 (-21, 21, -21, 20, 10) в голяма драма от домакина САЩ в решаващия мач от квалификацията в Шрийвърпорт, Луизиана. Поведохме, докосвахме мечтата, но в края сълзите бяха за българския отбор.

След 130-минутна битка, равенството 9:9 в решаващия пети гейм вещаеше напълно непредвидим завършек. Но изключително опитният американски отбор, подкрепян от над 3000 фенове в залата, стигна до успеха.

Нашите започнаха надъхано и уверено, печелейки изненадващо за всички в залата първия гейм - 25:21. Треньорът на домакините - легендарният Карч Кирали, завъртя състава и опита обрат, какъвто сякаш започна с втората част, в която американките доминираха - 25:21 в тяхна полза.

Снимка: FIVB

Но отново българките, водени от вездесъщата капитанка Елица Василева (завършила с 24 точки) и Мирослава Паскова (21), задърпаха победата към своята част от игрището - 25:21, два на един гейма и в залата надвисна опасността от загуба.

Нататък домакините бяха изключително стабилни, а заработи и блокадата им. В петия гейм при 9:9 те най-после се откъснаха с аванс и затвориха мача срещу непримиримите българки.

В класирането САЩ водят с 5 т., България остана с 4. Довечера в 21 ч наше време американките излизат срещу Аржентина и при победа с 3:0 или 3:1 гейма, се класират като първи в карето.

В полунощ нашият отбор среща Казахстан и ще се надява преди това аржентинките да са помогнали, за да има шанс за директно класиране за Токио 2020. Само победителят в групата получава квота.

"Не се чувствам добре - призна след инфарктния мач Иван Петков, българският треньор. - Беше толкова близо... Малки детайли в края решиха мача, но ние показахме отново подобрение в играта си. Благодаря на състезателките за показаното днес - отлични в защита, отлични в атака, отличен волейбол!"

"Трябва да им отдадем дължимото - призна Кирали с облекчение. - Знаехме, че номер 16 (Елица Василева) е добра, но това просто надмина очакванията ни. Не можехме да се справим с нея. Притискаха ни до ръба, но при 2:1 гейма за протиника и цялото напрежение, отборът ми се справи блестящо."