Националният волейболен отбор на България изигра нов силен мач в Лигата на нациите, но за съжалание не успя да победи световния вицешампион Полша.

Поляците, които в последното десетилетие са най-силният мъжки волейболен тим в света, трябваше доста да се потрудят за да стигнат до успеха, дошъл в пет гейма.

България загуби с 27:25, 19:25, 25:22, 22:25, 11:15, но младият ни тим за пореден мач показа страхотно израстване.

Това бе наистина позитивно представяне, най-вече след огромната криза с над година без победа в официален мач, в който родният тим се намираше. От началото на турнира България загуби от Китай - отново след фатален тайбрек, а вчера успя да победи силния тим на Словения, който е полуфиналист от последното Световно.

ВИДЕО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Освен достойно представяне, спечелените два гейма днес донесоха пета точка в актива ни, което може да се окаже решаващо в битката за оцеляване в турнира Лига на нациите.

Снимка: FIVB.com

България започна много силно още от самото начало на мача, като първият гейм бе равностоен и на много високо ниво, а нито един от двата тима не успяваше да се откъсне на повече от точка от опонента.

Това се промени, когато Полша поведе с 22:20, а треньорът ни Пламен Константинов взе решително прекъсване. Резултатът стана 23:21 за поляците, но точка на Алекс Николов и аут от опонента ни позволиха да изравним. Така се стигна до 25:25, когато Мартин Атанасов ни спечели геймбол, а след това отново той изигра полския блок за 27:25 в тази откриваща част.

Втората също започна равностойно, но в средата й поляците направиха решителна серия от четири поредни точки и успяха да поведат с 21:17.

Това се оказа достатъчно за изхода на гейма, който световните вицешампиони спечелиха с 25:19.

Родният тим бързо забрави неприятните мигове от края на втория гейм, защото започна солидно третата част, а силното включване на Денис Карягин ни помогна да дръпнем в резултата с четири точки аванс при 18:14.

Поляците обаче се върнаха в гейма при 20:20, но няколко техни грешки ни позволиха да поведем с 24:21. След това сервис в мрежата на Давид Дулски ни подари гейма с 25:22.

Снимка: volleyballworld.com

В четвъртия гейм сръбската легенда Никола Гърбич, който е селекционер на Полша, пусна в игра основните си състезатели и най-вече Камил Семенюк.

А това оказа огромно значение, защото поляците водеха с 8:1 при първата техническа пауза, а след това и с 21:15.

Някъде в този момент бе ясно, че геймът отива на сметката на световните вицешампиони, които се поотпуснаха и това позволи на България да направи няколко силни серии, но не и да избегне загубата на гейма - 25:22 в полза на Полша.

Така се стигна до решителен тайбрек, в който опитът на Полша оказа решаващо влияние, за да се стигне до крайното 15:11.

Кръгът в Лигата на нациите на японска земя за българите продължава с мач срещу домакините, който е в събота от 13:10 ч по MAX Sport 1 HD.