Женският национален отбор по волейбол на Италия се класира за полуфиналите на Олимпийските игри за първи път в своята история.

Момичетата на аржентинския специалист Хулио Веласко спечелиха срещу Сърбия с 3:0 (26:24, 25:20 25:20) и по този начин взеха реванш от този съперник за отпадането си преди 3 години в Токио на четвъртфиналите. Те имат сериозен шанс за класиране на първи финал.

Водени от двете си тъмнокожи нападателки Мириам Сила и Паула Егону, италианките не оставиха съмнение в превъзходството си и продължават на турнира без загуба. В груповата фаза те победиха още Домениканската Република, Нидерландия и Турция, като в четирите мача имат само един загубен гейм.

Днес по традиция Паула Егону бе най-резултатна с 19 точки, а Киара Бозети добави 7. За Сърбия голямата звезда Тияна Бошкович се отчете също с 19 точки.

Европейските шампионки от 2021 година ще играят на полуфиналите срещу последните европейски шампионки от 2023 година - отборът на Турция, който победиха с 3:0 в групата.

На четвъртфиналите южните ни съседки спечелиха адски труден мач срещу силния отбор на Китай с 3:2 гейма - 23:25, 25:21, 26:24, 21:25, 15:12, като натурализираната кубинка Мелиса Варгас избухна с 42 точки.

В другия полуфинал ще се изправят отборите на САЩ и Бразилия.

Американките, които са актуални олимпийски шампионки, спечелиха лесно срещу Полша с 25:22, 25:14, 25:20. Андреа Дрюс бе най-резултатна за победителките с 13 точки.

Бразилките пък също нямаха проблеми в ролята си на фаворит, отстранявайки Домениканската република с 25:22, 25:13, 25:17. Габриела Гимараеш завърши с 20 точки.

В сряда са полуфиналите при мъжете, където Полша играе със САЩ, а Италия с Франция.