Страхотен български отбор продължава да мечтае за Олимпиадата в Токио 2020, след като удари тежко европейския шампион Сърбия. Нашите спечелиха с 3:2 (25, -24, 22, -20, 13), в мач, в който дори два гейма и поражение с 2:3 щяха да са напълно достатъчни, за да ни пратят на полуфиналите в квалификационния турнир в Берлин.

Така остават две препятствия по пътя към олимпийските игри. Само два мача до голямата радост, която имахме в ръцете си, но пропуснахме миналата есен във Варна срещу бразилците. Тогава изпуснахме от 0:2 до 3:2 мача срещу суперсилата, сега обаче с чудесна игра в Берлин волейболистите ни си дават втори шанс.

След двете победи на старта над Франция и Нидерландия, имахме нужда да вземем точка от шампионите на Европа за място във финалното каре. Осигурихме я за 2:1 гейма, след което на игрището настана радост и отборът видимо въздъхна с облекчение. И въпреки това не намали оборотите, за да стигне до успеха.

Играчите на селекционера Силвано Пранди минаха през много тежко изпитание, но остават още две. И при обстоятелствата - проблемите около федерацията ни и негативизма, натрупан след тежката психологически загуба от Бразилия, отборът ни се справя отлично в Берлин. И заслужава само адмирации.

Снимка: CEV.eu

И днес се видя страхотен колектив, огромен хъс и игра, която не отстъпваше на един от най-силните отбори в света.

Още в първия гейм стана ясно, че двата тима ще направят доста равностоен мач, който ще се развива точка за точка.

От самото начало двата тима не позволяваха на противника да се откъсне, докато това не направи България в средата на първата част.

Ключът бе ас на Тодор Скримов със 113 км/ч, след който резултатът стана 13:11 в наша полза. Това накара сърбите да предприемат няколко неуспешни риска, които Алекс Грозданов парираше на блокада. Цветан Соколов също бе неудържим в тези мигове и България набързо поведе с 19:14.

До края на гейма нашите момчета няма проблем с удържането на преднината и спечелиха първата част, като се нуждаеха само от още една за място на полуфиналите.

Вторият гейм бе още по-интригуващ, защото освен, че вървеше точка за точка през цялото време, двата тима често разменяха водачеството в него. В един момент България водеше с 18:16, но малко по-късно Сърбите бяха начело с 21:19.

Напълно логично с оглед на показаното, геймът достигна до 24:24. Но за съжаление последвалите две точки отидоха в сметката на западните ни съседи. Александър Атанасиевич прокара топката покрай блокадата ни, а в следващата атака Урош Ковачевич сложи край на гейма с 26:24 в полза на Сърбия.  И резултатът стана 1:1.

В третата част драмата отново бе пълна.

Но само до 20-ата точка, когато българите "дръпнаха" - първо с 23:20, после и с 24:21, за да завършат частта на 22 и да пратят в еуфория феновете ни в залата в Берлин. Нахлуха на игрището и резервите, а и дори вечно спокойният и умерен в емоциите Пранди намери сили за усмивка - полуфинал!

Цветан Соколов се изправи като колос на игрището в решаващите минути, завършвайки на практика всяка наша атака. Звездата на отбора ни записа 20 точки в първите три гейма, като бе номер едно от всички на терена.

Нататък вече бе различен мач, в който сърбите бяха далеч по-надъхани - все пак победата им оставяше теоретичен шанс да стигнат финалното каре, ако Нидерландия сензационно бие Франция по-късно днес. Но българите не допуснаха отпускане и взеха двубоя в драматичен тайбрек.

За нас вече погледът е отправен напред - към полуфиналите.

В последната четворка сигурни са още Германия и Словения от другата група, като по-късно днес ще е ясно с кого ще играе България на полуфинал. Ние спечелихме нашето каре - твърдо първи сме. Ще играем с тима, който завърши втори в група А.

Франция ще запълни четворката, ако не загуби с 0:3 или 1:3 от Нидерландия, която дотук е най-слабият отбор на турнира. Изглежда невероятно...

Ако все пак се случи, Сърбия ще е четвъртият отбор на полуфиналите и при наша и тяхна победа, ще се срещнем на финала в пряк сблъсък №2 в Берлин. Този път - директен за единствената квота за Токио 2020.

И двата полуфинала са в четвъртък, а финалът - в петък от 21,10 ч българско време.