България загуби на старта на женското Световно първенство по волейбол от Италия - 0:3 в Сапоро.

Очакванията бяха за много труден мач срещу отбор, който достига полуфиналите на последните два Мондиала. И се оправдаха, особено в графа "ефективност в ключови моменти", където италианките бяха една класа над нашите.

Започнахме в състав: Гергана Димитрова, Нася Димитрова (най-резултатна с 9 точки), Лора Китипова, Христина Русева, Мария Каракашева, Силвана Чаушева.

Първият гейм се разви кошмарно, като изостанахме още при 8:16, за да загубим с 15:25.

Преодоляли шока, момичетата на треньора Иван Петков поведоха и държахме инициативата до средата на втория гейм, като при 11:8 изпуснахме златна възможност да увеличим аванса си.

Оттам настъпи срив и Италия обърна тази част, за да е вземе с 25:19.

Третият гейм бе белязан от нови грешки в ключови моменти, когато изравняване или повеждане бе заложено на масата. Така Италия поддържаше аванс от 2-3 точки, за да спечели накрая с 25:22 и да затвори мача за 75 минути.

Място за притеснение няма, но нещата няма да стават по-лесни за отбора ни, който тръгна със сериозни амбиции за Япония.

Срещаме Куба в неделя от 10,10 ч българско време, а във вторник идва много тежък мач срещу Турция пак от 10,10 ч.

В сряда съперник ще е Китай, а в четвъртък - Канада.

Групата е от 6 тима, първите 4 отиват във втората фаза, където се съставят две групи от по 8 тима. Играем само срещу тези, с които не сме се срещнали в първия етап.

По три от двете групи съставят финални 6, две групи по 3, първите два отиват на полуфиналите.

Това е регламентът накратко, но за да правим сметки, трябва да започнем да печелим точки.