Мъжкият волейболен отбор на България падна до 21-во място в световната ранглиста и ще завърши там 2021-ва година.

Това е най-ниското ни класиране от дълги години, а пред нашите са държави като Катар, Египет, Турция, Тунис и Мексико, които едва ли трябва да сравняваме с България като традиции в този спорт.

Но в ранглистата няма фактори като традиции и история, а само резултатите от текущите състезания. А през изминаващата година мъжкият ни национален отбор завърши на 15-о място в Лигата на нациите и на 11-о на Европейското първенство.

Начело на ранглистата остава Бразилия с 399 точки - този тим спечели Лигата на нациите. Втори е съставът на Полша с 384. Следват руснаците с 352, а олимпийският шампион Франция е на четвърто място с 341.

С 312 пети се нареждат италианците, които пък са първенец на Европа. Аржентина, САЩ, Словения, Сърбия и Иран затварят топ 10 при мъжете.

Нашите имат 164 точки и са само с една пред 22-рия - Китай.

Пред България са Тунис (14-и), Мексико (17), Турция (18) , Египет (19) и Катар (20).

При жените сме №9 в ранглистата в края на годината, като активът ни от 181 точки ни доближава току зад осмия Полша (186) и седмия Белгия (187).

На върха е Сърбия с 366, следват Италия с 300 и Турция с 286.