Женският национален отбор по волейбол на България записа третата си победа в груповата фаза на Европейското първенство. Това се случи след убедително 3:0 (26:24, 25:12 и 25:19) срещу състава на Чехия в Пловдив и означава, че "лъвиците" остават в играта за първото място в крайното класиране на група "В".

Напред към следващата фаза продължават първите четири в класирането на всяка от четирите групи, а българките вече имат осигурено място в елиминациите, но остава единствено да стане ясна и финалната им позиция в групата. Успех с 3:0 или 3:1 срещу настоящия лидер Полша утре ще означава първо място за българките.

В зала "Колодрума" интрига в днешния мач имаше единствено в първия гейм, който бе най-равностоен. Българките се откъснаха напред рано и поведоха с 13:9, но допуснаха спад, след който се оказаха в ролята на догонващи при 18:20. Нещата не се промениха дори и след прекъсването, взето от Иван Петков, като чехкините сервираха за гейма при 23:24. Елица Василева с убийствена атака изравни, след това отново направи точка, за да осигури геймбол на България, а Гергана Димитрова затвори гейма в наша полза с успешен удар по диагонала - 26:24.

Във втората част концентрацията в българските редици бе видимо по-висока и след стабилно начало разликата в полза на домакините достигна 10 точки - 16:6. В остатъка от тази част нашите момичета позволиха на противничките си да направят само още пет точки и ликуваха след 25:11.

Развитието на третия гейм бе сходно - България поведе от самото начало, след което не изпусна инициативата. Чехия успя да се доближи на три точки от нашите при 15:12, но след това дойде силна серия, изстреляла националките ни на 10 от съперника - 23:13, а срещата приключи след 25:17 и третата чиста победа на нашите.

Гергана Димитрова с 14 точки бе най-резултатна за победата, докато Нася Димитрова, Емилия Димитрова и Елица Василева реализираха по 12 точки всяка.

Досега българките надиграха с по 3:0 и Гърция и Испания, а единствената им загуба дойде след 2:3 от Германия.

Мачът с Полша е от 20:30 часа утре.