Женският национален отбор по баскетбол на САЩ продължи доминацията си на световни първенства. Американките грабнаха четвърта поредна титла, след като не оставиха особени шансове на Китай във финалния мач на Мондиал 2022 в Австралия и разбиха азиатките с 22 точки разлика - 83:61. За китайките остава може би малка утеха, че изравниха най-доброто си класиране на подобен форум, след като преди почти 30 години отново играха финал и го загубиха.

Първата четвърт бе равностойна, но до почивката американските баскетболистки наложиха своята воля, откъсвайки се на 10 точки от съперника - 43:33. След подновяването на играта разликата в класите бе още по-очевидна и след 30 минути игра шампионките бяха напред с 68:47, а в един момент преднината им достигна близо 30 точки, като в крайна сметка всичко приключи при резултат 83:61.

Наскоро коронованата шампионка на женската НБА с Лас Вегас Ей'Джа Уилсън наниза 19 точки, а след това бе избрана и за "Най-полезен играч" на турнира. Съотборничката и от Вегас Келси Плъм добави 17 точки, докато за Китай Ли Юеру се отличи с 19 точки и 12 овладени борби.

Австралия пък подари бронз на феновете си, надигравайки Канада с 95:65 в мача за трето място.