Баскетболният отбор на САЩ трябваше да навакса изоставане от 15 точки в полуфиналния си мач с Австралия, но все пак стигна до победата и ще защитава олимпийската си титла. Американците спечелиха с 95:81 и така се доближиха само на победа разстояние от мечтаното четвърто поредно олимпийско злато.

Техният съперник във финала ще е европейски тим - втората полуфинална среща противопоставя шампионите на Стария континент от Словения и състава на Франция.

И днес в Токио американските баскетболисти не започнаха достатъчно добре, като отстъпиха с 18:24 в първата част, а ударно австралийско начало на втората ги отдалечи на 15 точки при- 26:41, след като противниците им направиха серия от 17-6 за старт на този период. Звездите на треньора Грег Попович обаче превключиха на по-висока скорост и завършиха полувремето стабилно, като от своя страна направиха силна поредица - от 16-3, за да се доближат на три точки и 42:45 в средата на мача.

Дванадесет безответни точки за САЩ дадоха старт на втората половина от двубоя и съответно разликата скочи до 54:45, след което шампионите не погледнаха назад. В третата част янките вкараха 32 точки и допуснаха само 10 в коша си, а във финалните 10 минути поддържаха дистанцията спрямо Австралия и спечелиха с 95:81.

Кевин Дюрант за пореден мач бе най-резултатен за родината си, този път с 23 точки, 9 борби и 2 асистенции. Девин Букър изигра най-силния си двубой в Токио с 20 точки, докато Крис Мидълтън и Джрю Холидей, които подобно на Букър се присъединиха към отбора без подготовка и директно от финалите на НБА, добавиха по 11 всеки.

Знаменосецът на Австралия от откриващата церемония на Игрите, Пати Милс, поведе своите с 15 точки, Данте Екзъм се отличи с 14, а Джок Ландейл - с 11.