Изненада няма - САЩ е олимпийски шампион по баскетбол за мъже след победа над Франция с 87:82 (44:39).

Американците страдаха срещу коравия съперник, който вече веднъж ги победи на турнира в Токио, на старта на груповата фаза.

Но твърде много класа на звездите от НБА се оказа достатъчна, а Кевин Дюрант, който за трети път окачи на гърдите си олимпийско злато, бе над всички с 29 точки.

Франция водеше дълго през първото полувреме, а когато изостана в третата четвърт, намери нови сили за битка.

При 70:73 разликата бе минимална, а интригата - огромна, като мачът можеше да се наклони и в двете посоки. И все пак дриймтимът взе своето, измъкна златото и затвърди една от най-невероятните традиции в олимпийския спорт.

САЩ е шампион на баскетбол при мъжете вече за 16-ти път от 19 участия на отбора в историята! Титлата е четвърта поред след Пекин 2008, Лондон 2012 и Рио 2016.

Лидерът Дюрант бе над всички за САЩ с 29 точки, Джейсън Тейтъм прибави 19, а гардовете Джру Холидей и Деймиън Лилард вкараха по 11 точки.

За Франция Еван Фурние и Руди Гобер вкараха по 16 точки.