Франция ще играе полуфинал в олимпийския баскетболен турнир за втори пореден и общо пети път в историята си. В зала "Берси" в Париж домакините не се трогнаха от звездния състав на Канада, в който има цели 10 баскетболисти от НБА (б.р. - само този на САЩ е с повече) и спечелиха четвъртфиналния двубой с "кленовите листа" с 82:73 (23:10, 22:19, 16:21, 21:23).

"Петлите" сякаш полетяха, подкрепяни от огромна част от пълните трибуни в столицата си, а между тях и финала стои Германия. Французите стигнаха до двубоя за титлата и в Токио, но само за да бъдат надиграни от САЩ.

Днес домакините не позволиха на противника си да поведе в резултата нито за секунда, а от своя страна бяха напред в резултата в общо 39:43 от 40 възможни минути. От първия ред пък срещата изгледаха както местната легенда Тони Паркър, така и други колоси на играта като Пау Гасол, Дирк Новицки и Кармело Антъни

Домакините полетяха още в първата част, водени от неочакван герой в лицето на Исая Кординие. Баскетболистът на Виртус (Болоня) вкара 10 точки в тази четвърт, а страната му поведе с 23:10. Канадците се опитаха да променят нещо, но така и не успяха, като на почивката резултатът бе 45:29.

Рано през второто полувреме бе ударена и най-голямата дистанция между двата тима - 48:29. Преди последната десетка те бяха разделени от 11 точки при 61:50, а канадците дадоха всичко от себе си и при оставащи 4:09 минути бяха съкратили изоставането си до само 5 точки за 65:50, ала това бе всичко, за което имаха сили, а Франция заслужено спечели с 82:73.

Главните действащи лица за победителите бяха необичайни. Виктор Уембаняма вкара само 7 точки, но за сметка на това Гершон Ябуселе се отличи с 22, Исая Кординие вкара 20, а пък Еван Фурние и Матиас Лесор вкараха съответно 15 и 13.

Най-добрият играч на Канада и двукратен участник в Мача на звездите, Шей Гилджъс-Алекзандър бе на ниво с 27, докато Ар Джей Барет добави 16, но нито един от останалите им съотборници не успя да стигне до 10 реализирани точки.