Баскетболният национален отбор на Франция ще играе олимпийски финал за трети път в историята си.

“Петлите” разбиха сърцата на Словения след инфарктна победа с 90:89, която им осигури сблъсък с актуалния шампион - САЩ.

Никола Батум буквално блокира надеждата на европейските шампиони за сензационно класиране за битката за титлата.

Опитният лидер на френския тим, който е и капитан на отбора, направи ключов чадър в последната секунда, без който Клемен Препелич със сигурност щеше да отбележи победните две точки за своя тим.

Дуото Нандо Де Коло и Еван Фурние бе в основата на триумфа на Франция - Де Коло вкара 25 точки, а Фурние 23.

Лука Дончич не бе на познатото ниво от реализаторска гледна точка и пропусна 13 стрелби от игра, но в крайна сметка все пак завърши с 16 точки, които допълни с фантастичните 18 асистенции, както и с 10 борби, оформяйки своя “трипъл-дабъл”. Най-резултатен за загубилия тим пък бе натурализирания американец Майк Тоби със своите 23 точки.

Така бе сложена и точка на невероятната серия на Дончич без загуба с националния тим - 17 победи в 17 мача.

Иначе двата отбора изиграха мач, който бе толкова интригуващ, че няма да е преувеличено твърдението, че е достоен за финал. Словенците дръпнаха с осем точки малко преди края на първата четвърт при 17:25, но до края на частта разликата бе само две точки - 27:29. На почивката тя остана непроменена - 42:44, а след подновяването на играта “петлите” взеха нещата в свои ръце, за да поведат със 71:65.

Словения се хвърли здраво във финалните 10 минути, но така и не успя да поведе отново, като единствено успяваше да се доближи на точка от съперника, а в последната атака Батум ги отказа от мечтата за злато.

Предишните две класирания на Франция на финал са от 1948 година и от 2000 година.