Петко Маринов е същинска институция в българския баскетбол, а всъщност и в целия ни спорт. Репутацията си изгражда първо в годините на играч, а след това пренася опита и знанията, натрупани в годините на терена отвъд крайната линия, за да се превърне и в изключително успешен треньор, след като вече се е доказал на паркета. В дните си на баскетболист играе за Ботев в родния си Бургас, а след това за Академик (София) и ЦСКА. Има повече от 150 мача за националния отбор на страната ни.

В треньорството постига редица успехи с два от клубовете, в които е играл - Академик и ЦСКА, както и с Компакт (Димитровград) и женския Лукойл Нефтохимик. Работи още във Франция, както и като национален селекционер на мъжкия представителен тим на България.

Именно заради предстощите мачове на “лъвовете” големият Петко Маринов се съгласи да говори за читателите на Dir.bg, споделяйки очакванията си както за световните квалификации, така и за ЕвроБаскет 2022, на който страната ни ще участва през септември.

Снимка: Bulphoto

Бургазлията обърна внимание още и на цялостната ситуация в родния баскетбол, както и на любимия си футболен ЦСКА, който продължава да следи с интерес.

“Би трябвало психологически да са освободени нашите момчета. Онзи ден играха със Сърбия и се представиха доста достойно, а знаете Сърбия какво е. Аз лично считам, че атмосферата е добра. Ако са психически освободени… А и не знаем с какви състави ще са Литва и Босна и Херцеговина. Откровено ще ви кажа - в световните квалификации искам да играем за престиж, нека мислим за Европейското първенство. Но въпреки всичко ще се радвам, ако се представим достойно, защото и двата отбора срещу нас са фаворити”, коментира Маринов предстоящите два мача от квалификациите за световното.

Селекцията на Росен Барчовски има домакинство на Литва на 1 юли в “Арена Самоков” и гостуване на Босна в Сараево на 4 юли.

Националите ни са трети във временното класиране на група F, като все още имат теоретичен шанс да се класират за следващата фаза на квалификациите за Мондиал 2023, който ще се проведе в Индонезия, Япония и Филипините.

“Мисля, че самочувствието на отбора ще се повдигне с Александър Везенков. Единствено ме притеснява, че ще бъде много малко време с отбора, защото доколкото знам се включва към тренировките от понеделник. Времето не е много, но дано с неговата класа да издърпа отбора нагоре”, заяви той относно завръщането на Везенков в състава след пауза от няколко години, а след това говори и относно цялостното представяне на крилото на Олимпиакос и бъдещето му.

“Първо ще се върна назад - преди 2-3 години дадох едно интервю, в което казах, че той е учебник по старание. Той с много труд, с много старание, а и с голям шанс от треньора си в Олимпиакос, направи много силен сезон. Не се съмнявам, че един ден ще играе в НБА и му го пожелавам от сърце, но е нормално сега да остане още една година в Олимпиакос, където се наложи и когато отиде в НБА, наистина да е готов”, сподели още Маринов.

Както е известно, най-добрият ни баскетболист в последните години бе с ключова роля за титлата и Купата на Олимпиакос в Гърция, както и за полуфинала в Евролигата. Преди няколко дни правата на Везенков за НБА бяха взети от Сакраменто и отново се заговори за евентуалното му отиване отвъд Океана. 

Петко Маринов в баскетболен дуел с Атанас Голомеев в шоу в парка "Заимов" в София.

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

На ЕвроБаскет 2022, който предстои през месец септември, България е в група с Испания, Черна гора, Турция, Белгия и един от домакините - Грузия. Нашите ще играят мачовете си в Тбилиси, а напред към елиминациите продължават пърите четири отбора в класирането.

“Разбира се, че шансовете ни се увеличават при наличието на Дий Бост и Везенков, защото те са класни състезатели. Всеки отбор трябва да има по един лидер, а те и двамата са такива. Пак казвам, атмосферата е много добра, а и аз много разчитам на младите момчета, които влязоха сега - центровете Андрей Иванов, Емил Стоилов, както и Константин Костадинов. Към тези момчета имам голямо доверие, че ще се развият добре и най-сетне ще имаме добри централни нападатели”, смята Маринов, който преди няколко седмици навърши 73 години.

 “Трябва да се замислим - наистина идват добри и талантливи момчета. Но точно когато трябва да станат играчи, нещо изпускаме. В педагогиката ли е, в психологията ли е… Идват талантливи и хубави деца, но в един момент ги изпускаме и остават на едно ниво, не мърдат нагоре. Винаги съм бил оптимист и съм казвал, че там, където е текло, пак ще тече. Винаги сме имали силен баскетбол, дано да си възвърнем позициите”, бе коментарът му за подрастващото поколение в родния баскетбол, а след това той говори и за последния мъжки тим, в който работи. Академик (София), който за съжаление вече не съществува.

Петко Маринов (втори отляво) на шоу-мач с цяла плеяда спортни звезди. Вляво е Васил Етрополски, в средата Бисер Михайлов, до него - Александър Шаламанов, а в дясно - олимпийският шампион по борба Георги Мърков.

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

По-рано в кариерата си, когато още бе действащ треньор, а не консултант както за последно в Академик, Маринов постави основите на доминацията на “студентите” в родния шампионат с идването на Лукойл за основен спонсор на клуба.

“Гордея се както с Андрей Иванов и Йордан Минчев, така и с този проект, който имахме в Правец. Всички наши момчета играят в мъжките отбори и са основни състезатели. А за Данчо Минчев отдавна казах, че той е уникален, толкова много ми напомня на Дражен Петрович. След Сашо Везенков той е бъдещето на България”, каза той по адрес на възпитаниците си, които сега са част от националния отбор. Освен това се върна назад в спомените си от времето, в което е бил треньор на ЦСКА, споменавайки покойната легенда Дражен Петрович.

“Когато бях треньор на ЦСКА бяхме на път да елиминираме Цибона. Победихме ги в София, те имат само една загуба от нас. Виждам в Данчо Минчев такава прилика с Дражен Петрович. Дано да работи добре, дано да се развива момчето и дано да има и шанс”, каза Маринов.

23-годишният Минчев действително е един от най-големите таланти в родния баскетбол в последните години, като още като тийнейджър премина при Желко Обрадович във Фенербахче и дори дебютира в Евролигата. След това той бе преотстъпван в Сърбия, Северна Македония, Турция и България, премина през Унгария, а сега отново играе за Левски.

Снимка: Bulphoto

Маринов изрази разочарованието си от липсата на Академик на баскетболната карта на България в последните години. И похвали всички, работили в клуба, както играчи, така и треньори, включително и двама, които в момента са треньори в НБЛ - Даниел Клечков (Черно море Тича) и Йордан Янков (Академик Пловдив), а също и Георги Давидов (помощник на Росен Барчовски в националния тим).

“Ще бъда много щастлив, ако ЦСКА се върне в НБЛ. ЦСКА винаги е бил пример и класа, аз с ЦСКА имам два полуфинала Купа на Европа. За момента това е само мечта, но дано тя да се сбъдне”, казва относно възродения баскетболен ЦСКА, който игра в ББЛ през миналия сезон - на практика второто ниво на родната баскетболна пирамида.

А говорейки за баскетболния тима на “червените”, Петко Маринов обърна внимание и на случващото се във футболния клуб на “армейците”, като пожела успех на новия треньор Саша Илич и обърна внимание на разликата между треньорите от Сърбия и тези у нас, без значение за какъв спорт става дума:

“Следя всичко и във футбола, дано новия треньор въведе малко сръбски манталитет. Аз обаче имам едно мнение, че когато се взима сръбски треньор - сега може и да ми се обидят от ЦСКА - трябва по-малко африкански футболисти да се взимат. Защото сърбите въвеждат страхотна дисцплина. И тактическа, и в тренировъчния процес.

Африканските играчи малко се различават и става разминаване, важно е каква ще бъде и селекцията.  И този треньор наистина да му се гласува доверие и да развие идеи. За мен всички сръбски треньори, във всички видове спортни игри, са изключително подготвени. Знаете, че в Сърбия треньорската професия е религия”, бе мнението на Маринов относно любимия му футболен тим, а след това той обърна внимание и на разликите между треньорската професия у нас и на запад от Калотина.

“Те приемат присърце треньорството, много се подготвят. Аз много си обичам и Стойчо Младенов, и Любо Пенев и може би трябваше по-голямо търпение към тях, но чакаме - нов сезон, нов късмет и нови успехи”.

И генерално - защо изоставаме в спорта?

“На Балканския полустров много ни се отдават спортните игри. Ние бяхме също сред силните, но изпуснахме много нещо. Държавната политика също е от значение тук. Трябва да се акцентира, защото има много спортове със социално звучене, които хората гледат редовно.

А и липсата на средства е ключова. Мотивацията на много треньори падна, защото разчитат на таксите от децата. Родителите пък грешат, защото се държат като работодатели заради въпросните такси, държат сметка защо не им играят децата. Трябва една много нова концепция, за която няма да ни стигне времето да говорим за нея.

В България няма пазар на треньори. Има треньори, които не работят - Георги Младенов, Георги Давидов, Дарин Великов, те в момента нямат работа, защото първо няма отбори. Преди години, когато бях национален треньор и играхме със Словения, там се събрахме с техни треньори - една Словения, която е в пъти по-малка от нас, имаше 36 отбора.

И също така във всички съседни на нас държави за спорт се отделят между 3 и 5 % от общинските бюджети. Нещо, което при нас го няма. Говорим цялостно за държавна и общинска политика. Така че - жалко”, обобщава за финал на разговора легендата.

На 70-ата годишнина на ЦСКА през 2018-а

Снимка: Bulphoto

Снимка: Bulphoto