Испания е европейски шампион по баскетбол за четвърти път в историята си. Селекцията на Серджо Скариоло отново е на върха на Стария континент - седем години след последния си триумф през 2015 година, като на финала на ЕвроБаскет 2022 те победиха с  88:76 Франция в Берлин.

Преди началото на турнира испанците не бяха сочени сред фаворитите заради множеството дебютанти в състава си, но смълчаха критиците с постоянство и отборен баскетбол. Така вече Испания освен световен, може да се нарече и актуален европейски шампион.

Вдъхновени от здрава защита и невероятната игра на Хуанчо Ернангомес, испанците напълно заслужено триумфираха в германската столица. Хуанчо изигра фантастичен мач, сякаш вдъхновен от филмовия образ на Бо Крус, който именно той изигра в хитовия филм на Netflix и Адам Сандлър - Hustle. Там крилото бе в ролята на перспективен испански баскетболист, който стига до НБА, след като случайно е открит от Сандлър, а после се превръща в звезда.

Отлична игра в защита помогна на испанците да започнат мача чудесно, повеждайки първо с 14:5, а след това и с 18:7 за първата двуцифрена разлика в мача. С ключова роля бе Хайме Фернандес, който светкавично направи 3 отнети топки от противника. "Ла Роха" поддържаше преднината си до 20:9, а Франция имаше проблеми в стрелбата от тройката - първата успешна такава дойде от Тома Йортел и то по-малко от минута преди края на частта, завършила 23:14 за Испания.

Снимка: fiba.basketball

Четири поредни тройки на Хуанчо Ернангомес направиха преднината на иберийците 35:16 в началото на втората четвърт преди "петлите" да намалят до 35:20 с две безответни атаки. Рециталът по стрелба от дистанция на Ернангомес обаче продължи и той вкара съответно петата и шестата си тройка, а преднината набъбна до 45:26. Французите не се предадоха и съкратиха изоставането си до 47:37 на почивката, запазвайки надеждата жива.

Подемът във френските редици продължи и след подновяването на играта - Гершон Ябуселе вкара пет поредни точки за 47:42, а след три минути баскетбол във второто полувреме разликата бе само три точки при 49:46. Испанците обаче си отдъхнаха след серия от 9-0, вдъхновена от здрава защита, повеждайки 58:46, а сирената на третата част прозвуча при 66:57 в тяхна полза.

Обстановката се изнерви в началото на четвъртата част, когато грешно решение на съдиите вбеси Серджо Скариоло и му донесе техническо нарушение, а Франция се държеше в мача - 68:61. Седмата тройка на Хуанчо Ернангомес обаче охлади ентусиазма на съперника (71:61), a "фуриите" поддържаха преднината си двуцифрена. Франция даде всичко от себе си, но всеки път, в който намаляваше изоставането си, испанците отговаряха мигновено. Две минути преди края те водеха с 82:70, а тройка на Албето Диас за 85:70 при оставащи 1:33 минути сякаш сложи точка на всичко и Испания триумфира с 88:76.

Хуанчо Ернангомес наниза 27 точки (7/9 от тройката) и добави 5 борби, а брат му Уили се отчете с 14, колкото вкара и Лоренцо Браун. Натурализираният американец добави и 11 асистенции.

Еван Фурние с 23 и Тома Йортел с 16 бяха двамата най-резултатни за сребърните медалисти.

По-рано днес Германия взе бронза след победа с 82:69 над Полша.