16-години след един от най-съкрушителните олимпийски моменти, голямата легенда на сноуборд кроса Линдзи Джакобелис сбъдна своята мечта.

36-годишната американка завоюва олимпийско злато, единственото отличие, което липсваше в препълнената й с медали колекция.

Така безспорно най-голямото име в този спорт ще се оттегли от голямата сцена с усмивка и сбъдната мечта, дошла 16 години след ужасяващ за нея миг.

Тогава по време на Олимпиадата в Торино, тя имаше огромен аванс във финала и изглеждаше сигурна победителка, но в последните метри падна и остана със сребърния медал.

В следващите години тя спечели шест световни титли, 10 златни медала от "Winter Х", който е най-престижния форум за екстремни спортове, но олимпийското злато все й убягваше. Не успя да го грабне нито във Ванкувър, нито в Сочи или Пьончан.

Днес обаче в драматичен финал Джакобелис успя да го грабне, а всички сноубордистки започнаха да я прегръщат, очевидно щастливи за тяхната конкурентка, която наистина заслужаваше този медал заради цялостния си принос в сноуборд кроса.

Златото, което 36-годишната Джакобелис спечели е и първо за САЩ от Пекин, след петте сребърни и единият бронзов медал.

На второ място във финала завърши французойката Кло Треспюш, а бронзът остана за Мериета О'Дин от Канада.

Снимка: Getty images