Румънският плувец Давид Поповичи е победителят в традиционната анкета на БТА "Спортист на годината на Балканите". Единственият българин в топ 10 - баскетболистът Александър Везенков, е на осмо място.

В допитването участваха националните агенции на страните от региона - БТА (България), АНА-МПА (Гърция), АДЖЕРПРЕС (Румъния), Анадолска Агенция (Турция), ТАНЮГ (Сърбия), МИНА (Черна гора), МИА (Република Северна Македония), ХИНА (Хърватия), ФЕНА (Босна и Херцеговина) и АТА (Албания).

18-годишният Поповичи получи 64 точки, след като през годината спечели световните и европейските титли на 100 и 200 метра свободен стил при мъжете. Още по-впечатляващо е, че постави и нов световен рекорд на 100 метра свободен стил. Тийнейджърът прибави още общо десет златни медала от Световното и от Европейското първенство за юноши и бе определен за плувец номер 1 в Европа за сезона.

Така Румъния има своя първи победител в анкетата от 2008-а насам. Той изпревари Новак Джокович с три точки на върха - с 61 точки сръбската легенда, шампион на "Уимбълдън" и на Финалния Мастърс на ATP остана втори. Ноле е печелил седем пъти анкетата.

Третият е хърватският футболен капитан Лука Модрич, спечелил Шампионската лига и титлата на Испания с Реал, и играл полуфинал на Мондиал 2022 с националния тим.

В десетката има и един българин - баскетболната ни звезда Александър Везенков е осми с 21 точки. За последен път наш спортист спечели анкетата през 2017-а - Григор Димитров, който тогава завърши сезона като №3 в световния мъжки тенис.