ЛеБрон Джеймс на 40: Останаха ли рекорди за подобряване?
Краля отдавна е легенда, а сравненията с Джордан вероятно ще са вечни
ЛеБрон Джеймс навършва 40 години днес, а това е лесен повод да си припомним защо той е емблемата на играта баскетбол в последните две десетилетия. НБА, а и Европа, родиха немалко фигури, които или придобиха, или са на път към легендарен статут, за този период.
Още по темата
Но Крал Джеймс е на друго ниво. Той е в стаята на най-големите в историята, независимо дали го харесвате или не. Защото не е еднозначно отношението към човека, който и на 40 не спира да гони рекорди и иска да играе във всеки мач.
Звездата на ЛА Лейкърс играе 21-вия си сезон в Националната баскетболна асоциация и това, само по себе си, е първият фактор за величие.
Не само продължителността на тази забележителна кариера, а и фактът, че в нея няма период, в който Джеймс да е бил "средняк". Да е бил там само като присъствие.
В момента, при изиграването на около 1/3 от сезона, статистиките му са показателни за Лейкърс: 23.5 точки, 9.0 асистенции и 7.9 рибаунда средно на мач. На 40 години. Ако трябва да търсим сравнения, а ние живеем във времената на сравненията за всяко нещо в живота, ето ги:
Само Карийм Абдул-Джабар (три пъти), Джон Стоктън (два пъти), Майкъл Джордан, Робърт Периш и Карл Малоун са вкарвали средно над 10 точки на сезон след навършване на 40 години.
А гореизложените статистики са сравними само с тези на най-великия - Джордан, който отбеляза 22.4 точки средно в 30 мача след 40-ата си годишнина, в последния си сезон с Вашингтон. Малоун пък е най-скорошният пример, като вкарва средно 13.2 точки в 42 мача след 40-ата си годишнина, с екипа на Лейкърс през сезон 2003-04 г. Далеч от показателите на ЛеБрон.
Преди почти 22 години Момчето от Акрън, Охайо се появи в лигата и почти веднага експертите и медиите предредоха, че няма лимит за неговите възможности.
Ако погледнем цялостно на тази великолепна кариера, вероятно ще ни трябва една вестникарска страница само да съберем в нея постижения, рекорди и спечелени отличия.
И все пак, ето най-важното:
- Статистиката му средно на мач за цялата кариера: 27 точки, 7 асистенции, 7 борби.
- Четирикратен шампион е на НБА с три различни отбора (2012, 2013 - с Маями, 2016 с Кливлънд, 2020 г. с Лейкърс).
- Трикратен олимпийски шампион с отбора на САЩ (2008, 2012, 2024 г.) има и бронзов медал от Атина 2004.
- Четири пъти избиран за MVP на сезона в НБА, четири пъти и MVP на финалите.
- 20 участия в мача на звездите - вероятно ще са 21 съвсем скоро, защото няма да пропусне и този сезон при показателите му дотук. Не игра в звездната среща само в дебютната му година в лигата.
- Отбелязал е поне точка във всеки от 1763-те мача, които е изиграл в НБА от дебюта му до днес.
- Рекордьор по точки в историята на НБА: 48 177.
- Рекордьор по минути в лигата: 67 825.
- Единственият играч в историята с над 10 000 асистенции плюс над 10 000 рибаунда.
- Един от двамата играчи в историята, който е печелил в една година титла на НБА, двата приза за MVP (за сезона и на финалите) и Олимпийска титла. Другият е Майкъл Джордан.
А, да - Джордан... Вечният дебат ще продължи не само този сезон и не само, докато ЛеБрон играе активно в лигата. Почти няма експерт, бивш играч или медиен гуру зад Океана, който да не прави сравнението - той или Майкъл е №1 в историята. Отговорът, поне за тези, които помнят Ем Джей от великите времена на Чикаго Булс през 90-те, все още е в полза на онзи изплезен суператлет, който играеше с инстинкта на убиец и опровергаваше законите на гравитацията.
ЛеБрон обаче не смята да спира и със сигурност също е баскетболен феномен. Той харчи по 1.5 милиона долара на година само за фитнес програмата си и треньорски екип, който да я прилага. Абсолютен и безкомпромисен маниак на тема "кондиция", Джеймс продължава да е в състояние да играе по над 30 минути всяка вечер в НБА. На 40 години.
"Той е нещо невероятно - казва Адам Силвър, шефът на лигата. - Виждал съм немалко играчи с удивителна работна етика и дисциплина. Но той е вероятно на върха в това отношение. ЛеБрон не си взима почивен ден. Може да не си вземе и следобедна почивка. Когато не е на тренировка с отбора, работи върху някоя част от тялото си във фитнеса.
Когато и да се видиш с него, при каквито и да е обстоятелства, той винаги се храни с нещо, специално приготвено за фитнес режима му на деня. И е със специално устройство върху себе си, защото екипът му мери всеки показател на тялото. Наистина е впечатляващо."
Когато излезе на терена за следващия си мач, Джеймс ще бъде 32-рият играч в историята, записал минути в НБА след 40-ата си година. Но, както вече стана дума, статистиките му спрямо останалите, които са го правили, са практически несравними.
Освен с Майкъл, който обаче изиграва само 30 мача на тази възраст.
"Той не е просто най-добрият атлет в в лигата. Той е най-добрият атлет на планетата - като габарити, мускулатура, сила, подвижност, експлозивност, пъргавина - и всичко това, комбинирано. С тази физика, ако просто реши да забави играта и да разчита на своето баскетболно IQ, ЛеБрон може да играе още десетилетие."
Думите са на треньора на Маями Хийт Ерик Сполстра.
Човекът знае какво говори, той познава лично и отблизо Джеймс от над 20 години.
Часове преди 40-ия му рожден ден, ESPN попита сина му Брони, който е част от Лейкърс от този сезон: Какво можеш да подариш на един човек, който е спечелил и постигнал всичко, има 1 милиард долара в банката и няма пред себе си рекорди за подобряване?
"Наистина нямам идея. От седмици си задавам същия въпрос", отвърна чистосърдечно наследникът на Краля.
Подарък под някаква форма идва още на 31 декември, часове след 40-ия рожден ден на суперзвездата. Домакински мач на Лейкърс срещу първия му и "домашен" отбор Кливлънд, с който стана и шампион преди 8 години.
Чака ни шоу. С ЛеБрон шоуто винаги е гарантирано и няма изгледи това да се промени на старта на петото десетилетие от живота му.