Американската спринтьорка Алисън Филикс се оттегля от спорта като най-успешния олимпийски лекоатлет в историята, що се отнася до брой спечелени медали.

Тя завоюва своето 11-о отличие от олимпийски игри благодарение на златото в щафетата 4х400 метра, която бе последното събитие при жените от лекоатлетическата програма в Токио.

Отборът на САЩ триумфира убедително в дисциплината, като завърши състезанието с време от 3:16.85 минути, а на втори пост бе 35-годишната Филикс.

С този златен медал Филикс успя да надмине легендарния си сънародник Кар Люис, който има десет отличия от Олимпиади. В кариерата си Филикс има 7 златни, три сребърни и едно бронзово олимпийско отличие.

Единственото й индивидуално злато обаче е от надпреварата на 200 метра в Лондон, докато другите 6 златни медала са от щафети.

Втори, на почти четири секунди зад американките остана щафетата на Полша, а бронзово отличие отиде за Ямайка.

При мъжете на 4х400 метра САЩ също постигна доста убедителен успех. Второто място остана за Нидерландия, а исторически медал спечели щафетата на Ботсвана.