Кой е англичанинът, пренаписал олимпийската история с медали при мъжете и при жените?
Хенри Фийлдман не е част от толкова популярната тема напоследък със смяна на пола
Темата около половете и смесването им в една и съща категория по време на Олимпийските игри стана по-дискутирана от самите спортове в последните дни, като мнение има всеки.
Но докато текат скандалите в бокса и мненията се разделиха на лагери около случилото се там, в гребането един британец пренаписа олимпийската история, ставайки първи човек, спечелил медал в една и съща дисциплина и при мъжете, и при жените.
И при това - при Хенри Фийлдман няма никаква тайна около смяна на пола, променени данни или съмнителни резултати от анатомични тестове.
162-сантиметровият тип вчера вдигна радостно ръце, заедно с осемте сърцати момичета от лодката на Великобритания, които финишираха трети и взеха бронза под носа на Австралия във финала на осморките.
Хенри е техният кормчия. На снимките от напрегнатите финални метри няма да го видите - тоест, не и в лице. Това е онзи, който седи с гръб на целта, но с лице към гребящите към победа състезателки.
През 2016-а, за игрите в Рио, правилата в гребането бяха променени. И се позволи на кормчии-мъже да влизат в лодки при жените. Реално обаче това почти не се случва. Британците позволиха Фийлдман да направи прехода, след като преди три години той помогна на мъжката осморка да вземе също бронз в Токио.
И така - медал в една и съща дисциплина и при мъжете, и при жените. Нещо, което в историята на Олимпийските игри не бе постигано.
Неговата история е прелюбопитна. Хенри расте в Барнс, на брега на Темза в Западен Лондон.
Гребането в тази част на столицата е религия, а той от съвсем малък е запален.
Много е дребен обаче спрямо връстниците му, което кара треньорът на училището Латимър да го сложи на мястото на "coxswain" - кормчия.
Виждат как добре разбира спорта и това, че е харизматичен и лидер, въпреки че ръстът му често го поставя в ситуация да изглежда като син на състезателите (например на култовата снимка с отбора за Токио 2020 долу).
Респектът към него е огромен. 35-годишният днес Хенри влиза в Университета в Кеймбридж, където завършва Психология с отличие и в момента именно това е професията му. Спортът е хоби, което гълта огромно време обаче. Той е с огромни заслуги за успехите на лондонския клуб по гребане "Лендър"
В Кеймбридж изживява най-голямото си спортно разочарование, като губи великата гонка с Оксфорд през 2013-а с няколко сантиметра. Зарича се повече да не губи.
Повежда към световни титли двойките с кормчия на Великобритания на първенствата през 2015-а и 2016 г., а от 2018-а е в осмицата. Две европейски титли, световни сребро и бронз, преди да дойде и третото място в Токио.
Тогава, заедно с мъдрите глави от британското гребане, решават да дадат тласък и на женския тим, където има огромен потенциал. И стартът е чуденес - сребро в Европа, а сега и олимпийски бронз.