Канзас Сити Чийфс вече е династия в американския спорт, след като спечели третата си титла в Националната футболна лига за последните 5 сезона. Тимът възкръсна от 0:10 до 25:22 срещу Сан Франциско 49 на Супербоул, който се превърна в поредната велика драма, която американският футбол предлага.

Просто няма скучен завършек на финалите в този спорт, а тази сутрин секунди, сантиметри и тънки детайли решиха титлата.

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ МАЧА И ШОУТО НА ПОЧИВКАТА>>>

Канзас Сити спечели в допълнителното време, отбелязвайки победния тъчдаун само шест секунди преди неговия край.

Едва за втори път в историята на Супербоул се стига до овъртайм на финала. И пак, както го прави вече за трети път от 2020-а насам, тимът на Чийфс намира отнякъде сили и концентрация за обрат, когато е под най-голямо напрежение.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА ОТ МАЧА И ШОУТО ОКОЛО НЕГО>>>

"Аледжънт Стейдиъм" в Лас Вегас - арената на големия финал

Снимка: AP/БТА

А не изглеждаше, че ще има такова. Сан Франциско игра брутално в защита през първото полувреме и напълно обезличи куотърбека Патрик Махоумс, звездата Травис Келси и останалите в червено.

В ложите гаджето на Келси - Тейлър Суифт, си изяде ноктите от нерви, обърна няколко шота (уловена от камерите) и сигурно изгуби повече от гласа си, отколкото на концента в Япония, от който долетя специално за мача.

Той пък за първи път в историята бе в Лас Вегас.

На терена също бе изнервено, като Келси направи нещо невиждано. След като не получи топката за пореден път, той се разкрещя в лицето на треньора Анди Рийд, като дори го бутна и едва не го събори. Кадри, които направо бяха втрещяващи.

Травис завърши първото полувреме с 1 получен нападателен ярд, което е направо невероятно за него.

Сан Франциско бе като машина, както изглеждаше и през целия сезон. А "парният локомотив" Крисчън Макафри просто газеше съперниците с топката в ръце - рънинг бекът завърши с 80 получени и 80 пробягани ярда, направи и тъчдаун. Не стигна за победа.

Последва шоуто на полувремето - вдъхновяващо зрелище с Ъшър, Алиша Кийс и още звезди, много цветове, светлина, един червен роял и невероятната рокля-воал на Алиша, която веднага се превърна в тема на социалните медии.

Шоуто на почивката в пълния му блясък - с Ъшър и Алиша Кийс

Но това беше само предястие за второто полувреме, което ни даде поредната порция супер драма, достойна за Супербоул.

След 0:10 Канзас Сити се събуди. Точно както преди 4 години, когато изостана с 10 точки разлика срещу този съперник. И точно както преди година, когато губеше с 12 от Филаделфия на почивката. И в двата случая, водени от Махоумс и Келси, Чийфс печелеха титлата.

Сега пак тези герои вдигнаха "от мъртвите" този тим, който очевидно има шампионско ДНК.

Махоумс взе нещата в свои ръце - 333 подадени ярда, като Келси стана основна мишена и бе в основата на обрата с 93 ярда в атака.

Канзас Сити дори поведе с 13:10 за първи път в мача, но отново бе изоставащ при 13:16, за да изравни, но пак да бъде догонващ - само 1:16 минути преди края, когато Джейк Мууди вкара фийлд гол за 19:16 в полза на Сан Фран.

Отговорът бе шампионски. Махоумс и Чийфс стигнаха до ендзоната, но не успяха да завършат с тъчдаун, който щеше да им спечели мача. Все пак - шут за три точки и равенство, с което нещата отидоха в овъртайм. Драмата бе пълна, но едва сега започваше.

Пак Сан Франциско пое инициативата и записа точки - 22:19. Но по правилник, съперникът печели мача с тъчдаун, като има право само на една атака. Загуби ли топката, всичко приключва. Тоест - трябва да е перфектен.

Махоумс и този отбор вече са династия - три титли от четири финала за пет сезона!

И беше. Махоумс се превърна в компютър, намирайки с всеки пас съотборниците си. После сам проби до 13-ия ярд, намери Келси на 4-ия и Сан Франциско вече едва оцеляваше. Шест секунди преди края куотърбекът хвърли топката в ендзоната на Мекоул Хардман, с което мачът завърши - тъчдаун и 25:22.

Келси и Махоумс вдигнаха трофея "Винс Ломбарди" за трети път от 2020-а насам, а човекът на Тейлър Суифт, която гледаше от подиума на награждаването, мощно ревеше прочутата песен на ZZ Top - "Viva Las Vegas".

Не и преди да дари с целувка Тейлър Суифт на терена, както и да се извини за глупавото си поведение на треньора си Рийд, една легенда на играта и изключително харизатичен тип.

Целувката на Келси и Суифт след края

Шоу като за Вегас... Сценарий като за Холивуд.

И една нова династия, която замества тази на Ню Инглънд Пейтриътс и Том Брейди.

Четири финала, три титли - за пет сезона.

Куриозно, но и показателно - единствен именно Брейди, но с Тампа Бей, успя да бие на Супербоул този отбор на Чийфс (през февруари 2021 г.).

Келси едва не наби треньора си от яд, а после се концентрира и бе с основна роля за победата

Невероятният Крисчън Макафри не бе достатъчен за победа на Сан Франциско

Фенове бяха платили немалко пари, за да гледат финала в басейни на покривите на казината във Вегас. Хем бяха съвсем близо до стадиона, хем партито бе още по-яко