Първият трансджендър в историята на Параолимпиадите не стигна до финал
Участието на Валентина Петрило в Париж породи множество дискусии
Валентина Петрило, първият трансджендър участник в историята на параолимпийските игри, претърпя провал при дебюта си в Париж. 51-годишната италианка, която е родена като мъж, но преди 5 години решава, че ще бъде жена, не успя да преодолее полуфиналите в бягането на 400 метра в клас Т12, където бягат състезатели с увредено зрение.
Петрило премина през серията си с време от 58.35 секунди, което бе с 1.38 секунди по-бавно от победителката Алехандра Паола Лопес от Венецуела, но достатъчно за полуфинал. Времето ѝ в квалификациите бе шесто най-добро и същевременно с почти три секунди по-слабо от най-бързото такова, на Омара Дуранд, световната рекордьорка от Куба.
Там Валентина постигна личен рекорд от 57.58 секунди, ала и това не я класира за финал.
Противоречивата италианска състезателка ще участва и на 200 метра - надпревара, която предстои в петък.
Преди старта на Параолимпиадата в Париж, Петрило сподели в интервю за ВВС, че участието ѝ на Игрите във френската столица ще бъде важна крачка и символ за това, че за всеки има място под слънцето.
След края на участието си на 400 метра пък заяви следното:
"Вече не искам да чувам нищо повече за дискриминация и предразсъдъци спрямо трансджендър хората. Сбъднах мечтата си".
Конкретно в параолимпийското движение няма обединена и ясна позиция за включването на трансджендър участници. Преди началото на Игрите президентът на Международния пароалимпийски комитет Андрю Парсънс приветства участието на Петрило и си пожела да види обединение на спортния свят конкретно по тази тема.
Разбира се, има и менния в другата крайност. Като това на сребърната медалистка от Токио 2020 - Оксана Ботурчук от Украйна, класирала се за финала в Париж.
"Намирам това за нечестно. Не съм срещу трансджендър хората като цяло, но в тази ситуация наистина не разбирам случващото се и не го подкрепям", обяви украинката.
От Параолимпийския комитет на Венецуела пък описаха случилото се като "крайно нечестно спрямо състезателките, които са родени като жени".