Футболната есен по родните терени официално приключи, а отборите се впускат в традиционната си и доста продължителна зимна пауза.

Есенният дял от първенството завърши с дуел между първия и втория в класирането, който обаче вместо да засили интригата, на практика я уби. Лудогорец спечели срещу Ботев на "Колежа" с 4:2, а с това оформи рекордната си коледна преднина от точно 13 точки пред преследвачите.

При досегашните 13 титли, някои от които спечелени твърде убедително, Лудогорец никога не е имал толкова впечатляващ аванс, а всичко това ни кара да вярваме, че на практика интрига за титлата няма.

Естествено, че огромна вина имат преследвачите, но връщането на лентата ни показва, че 40-те точки, които Ботев, Черно море и Левски имат, не са чак толкова нетипични за 19-те кръга.

Огромната разлика спрямо предишни сезони идва от факта, че този път Лудогорец просто не бъркаше. Само две ремита и шест допуснати гола за цяла есен, както и рекорден точков актив от 53 точки за 19 кръга.

До момента най-доброто постижение на Лудогорец бе отпреди осем сезона, когато за 19 кръга разградчани бяха спечелили с три точки по-малко, но тогава и Левски имаше с три повече, което правеше разликата седем пункта.

А какво да кажем за сезон 2015/16, когато след 19 кръга Лудогорец имаше 35 пункта (18 по-малко от сега), колкото тогава имаше и Левски, а Берое и Литекс бяха с по 33. Съвсем различна интрига от днешната, макар накрая изходът да не бе по-различен.

Поглеждайки към битката за първото място тази есен, спокойно може да кажем, че такова няма, а основната заслуга е на перфектния Лудогорец.

Снимка: Getty Images

Съвсем по друг начин стоят нещата в подножието, където вече споменахме, че три клуба са с еднакъв точков актив, но на база директните резултати, то редът е Ботев втори, Черно море трети, а Левски четвърти.

Вероятно преди старта на сезона всеки фен на родния футбол щеше да предположи, че два от тези отбори ще са в четворката заедно с Лудогорец, като при всички положения негативната изненада на кампанията е ЦСКА, но за "червените" след малко.

Ботев, Черно море и Левски заслужено се наместиха в топ 4 и е твърде вероятно, че това ще са отборите, които ще останат в тази част на класирането и след изиграването на 30-те кръга от редовния сезон.

Към момента най-стабилни изглеждат нещата в Черно море, защото там като цяло няма и какво толкова изненадващо да очакваме. Илиан Илиев вече е твърде много време в отбора, а и работи с почти същите футболисти, които преди година взеха сребърните медали.

Малко по-различна е ситуацията в Ботев и Левски, като при пловдивчани уточняваме, че единствените сътресения могат да бъдат предизвикани от случващото се с Антон Зингаревич и забраната да влиза в България, която получи.

Ако преди края на сезона финансирането на клуба бъде по някакъв начин спряно или ограничено, то сътресения вероятно ще има, но в противен случай няма никаква причина Ботев да не завърши в топ 4.

Стабилност бе слоганът на Ботев през почти цялата есен, защото пловдивчани се прославиха с огромната си серия мачове, завършили при един и същ резултат - 1:0.

Става въпрос за точно 13 от 19-те мача на "канарчетата" в Първа лига.

Снимка: БТА

Най-голямата въпросителна е при Левски, защото "сините" ще бъдат с нов треньор през пролетта. На този етап нито знаем името му, нито дали той ще прави големи рокади в селекцията още тази зима.

Но Левски имаше страхотен старт на сезона със Станислав Генчев, а сякаш кризата през ноември бе очаквано. Месец, в който отборът зацикли откъм игра и резултати, като загуби минимално и трите си срещи с отборите от топ 4.

Любопитното е, че през пролетта и трите тима ще трябва да гостуват на "Герена", но вече уточнихме, че на този етап въпросителните около "пролетния Левски" са твърде много.

Все пак с оглед нивото на останалите преследвачи и огромното точково изоставане на ЦСКА, трудно бихме повярвали, че съставът на тази челна четворка може да е различен.

А в края на сезона именно това ще са отборите, които в директни битки ще разпределят европейските квоти.

Снимка: БТА

Нямам как разочарованието на сезона да не бъде ЦСКА.

"Червените" са едва осми в края на годината, която бе истински ужас за клуба, що се отнася до представянето на терена.

Още в края на миналия сезон ЦСКА се превърна от претендент за титлата до отбор, който дори не игра в Европа, а през настоящата кампания нещата не бяха по-добри.

За ЦСКА сезонът започна със спорния и оказал се грешен избор треньор Томислав Стипич, който обаче сякаш бе прав за едно нещо, когато каза, че отборът му има потенциал за петото място.

Сякаш и в момента е трудно да повярваме, че ЦСКА може да има по-висока позиция от петата в края на сезона. Разликата до петия Арда към момента е от осем точки, а отборите в четворката са на сериозните 14 пункта дистанция.

Ключов момент в есента на ЦСКА бе треньорската смяна и идването на Александър Томаш, който със закъсняла селекция за няколко милиона, все пак стабилизира тима, макар и по-късно от очакваното.

За ЦСКА е важно, че отборът е напред за Купата, а в първенството едва ли може да има друга реалистична цел освен петото място и бараж за Европа.

Снимка: Bulphoto

Приятните изненади през сезона намираме на петото, шестото и седмото място, където са Арда, Спартак (Варна) и Берое.

При всички положения шестият Спартак е най-приятната изненада, защото в ролята си на новак този тим успя да победи ЦСКА с 3:0, би Ботев (Пловдив), направи реми с Левски и заема неочаквано висока позиция, а в редиците на тима се състезава и голмайсторът на първенството Ахмед Ахмедов.

Страхотна стабилност за пореден път показва Арда, а латино групата на Берое прави страхотен сезон над очакванията, а паметна ще остане победата с 2:0 на "Герена" над Левски.

Тази група от три тима се намира на шест точки от топ 4, но и на седем точки пред деветата позиция, което ни кара да мислим, че именно те заедно с ЦСКА ще са клубовете, борещите се за мястото на бараж.

Така стигаме до последната група отбори. Тези от девето до 16-о място, които ще се борят за мястото си в елита.

Директно във Втора лига ще изпаднат последните два отбора в класирането, а 13-ият и 14-ият ще играе бараж.

Тук виждаме отбори в огромна криза. Хебър е последен с едва 9 пункта, а ситуацията не е особено по-добра в Ботев (Враца) и Локомотив (София).

Едва ли някой е очаквал, че пловдивският Локомотив също ще заема едно от местата в опасната зона, като основната причина за това сътресение на "Лаута" е организационната и финансова криза, която се отрази на резултатите.

Ако за отбори като Крумовград, Септември и Славия не е изненадващо, че са в тази зона на класирането, то там е и евроучастникът ЦСКА 1948, който трудно би намерил място сред първите осем този сезон.

Разбира се, през дългата зимна пауза обикновено твърде много неща се променят в родните клубове, но сякаш към момента спокойно може да кажем които ще са участниците в отделните групи в плейофната фаза.

Може да кажем кой ще е шампион, които ще са в четворката, кои отбори ще се борят за бараж, както и въвлечените в битката за оцеляване.

Ето и класирането:

1. Лудогорец 53т.

2. Ботев (Пловдив) 40т.

3. Черно море 40т.

4. Левски 40т.


5. Арда 34т.

6. Спартак (Варна) 31т.

7. Берое 30т.

8. ЦСКА 26т.


9. Славия 29т.

10. ЦСКА 1948 21т.

11. Крумовград 20т.

12. Септември 19т.

13. Локомотив (Пловдив) 14т.

14. Локомотив (София) 14т.

15. Ботев (Враца) 12т.

16. Хебър 9т.