Нургюл Салимова започна с реми с черните фигури срещу Анна Музичук (Украйна) участието си на Турнира на претендентките за световната титла по шахмат в Торонто. Това е солиден старт за българката в надпреварата, която е повече маратон, отколкото спринт. А и е от най-висок възможен ранг - само с 8 състезателки от най-висока класа.

Най-младата шахматистка в него - 20-годишната Салимова, си стисна ръцете с Анна за поделяне на точките след 40-ия ход. Вече бе ясно, че няма как да има развитие в позициите и някоя от двете да вземе превес.

Пълните детайли от партията ВИЖТЕ ТУК.

На старта в Торонто Тан Чжони (Китай) победи с черните фигури сънародничката си и втора от последното световното първенство Лей Тиндзие (Китай), като това бе единствената партия в откриващия кръг, която не завърши реми.

В другите бе фиксирана по половин точка за съперничките в срещите:

Александра Горячкина (Русия) - Катерина Лагно (Русия)

Рамешбабу Вайшали (Индия) - Хумпи Конеру (Индия)

Музичук - Салимова.

Във втория кръг Нургюл играе с Лей Тиндзие, която единствена не записа актив на старта.

Тан Чжони води с 1 точка, шест шахматистки са с по 0.5 т. (включително българката), а Тиндзие е с 0.

Форматът предвижда по две партии срещу всяка от съперничките (14 кръга).

Победителката в Торонто се изправя в мач за световната титла срещу шампионката на FIDE Дзю Уъндзюн (Китай).