Нургюл Салимова пропусна чудесна възможност за вероятно най-впечатляващата победа в кариерата си, като бе в силна позиция и близо до успех с белите фигури срещу 16-ата световна шампионка Тан Зонзъ (Китай).

В 12-ия кръг от турнира на Претендентките за световната титла в Торонто 20-годишната българка разигра майсторски Индийска кралска атакуваща позиция. Но след размяна на фигури, която не даде на нашата шахматистка предимство, бе фиксирано реми след 68 хода.

Нургюл бе загубила предходните две партии в турнира, което я нареди осма в класирането и без шансове да спечели надпреварата.

А само победителката в Торонто получава шанс да се бори за световната титла срещу актуалната шампионка Дзю Уъндзюн (също от Китай). Салимова игра забележително и притисна бившата притежателка на короната Зонзъ, особено в първите 45 хода на партията.

Но изпусна победата.

Така българката дели седмото място с Анна Музичук от Украйна - по 4.5 точки, докато китайката остава лидер в класирането с 8.

Нейната сънародничка Лей Тъндзие е втора със 7.5 т., а третата позиция с по 6 точки делят Конеру Хумпи от Индия, както и рускините Катерина Лагно и Александра Горячкина. Реално битката за победата в турнира остава между двете китайки.

В неделя сутринта наше време Салимова играе отново с белите фигури срещу Лагно, а в понеделник е с черните срещу Горячкина в заключителната за българката партия в Торонто.

На китайките остават също по две срещи:

В 13-ия кръг това са Зонзъ - Горячкина и Рамешбабу Ваишвали (Индия) - Тъндзие, а в последния 14-и - Тъндзие - Хумпи, Музичук - Зонзъ.

При мъжете нещата станаха супер интересни на върха в класирането на Турнира на Претендентите, който също е в Торонто.

Тази сутрин  Хикару Накамура (САЩ), Ян Непомнящий (Русия) и индиецът Гюкеш са с по 7.5 точки на първо място, а Фабиано Каруана има 7. И тук остават два кръга до края, като вече изглежда доста вероятно да има допълнителен тайбрек поне между двама шахматисти за крайната победа, какъвто е регламентът при равни точки.