Повече от половината представители на Русия и Беларус, които са допуснати до участие на Олимпиадата в Париж, нарушават правилата на Международния олимпийски комитет, твърди Global Rights Compliance, група в защита на човешките права.

Според въпросната организация 33 от общо 59 олимпийци от двете държави имат връзки към военни организации или са изразявали подкрепата си към войната в Украйна.

От въпросната група призовават спонсорите на Игрите във френската столица да се намесят, защото това е нарушение на условията за участие. МОК обяви, че руснаци и беларуси ще бъдат допуснати под неутрален флаг, единствено ако не подкрепят случващото се на украинска територия.

Разбира се, монетата има и друга страна, защото Уейн Джордаш - президент на Global Rights Compliance, е тясно свързан с група съветници, която помага на украинските власти да разследват военни престъпления. Той нарече позицията и действията на МОК "егоистични".

От Комитета не се забавиха с отговора си, като изтъкнаха, че не могат да коментират индивидуални случаи, а и в крайна сметка крайното решение за допускане до Игрите в Париж е от специален панел, който разглежда индивидуалната неутралност на всеки от спортистите. Следвайки принципите на МОК.

Руското министерство на спорта отказа да коментира, а от групата са изпратили доклада си на всички 15 основни спонсори на Олимпиадата.

12 от въпросните 33 състезатели са свързани с армия или полиция посредством клубовете, за които се състезават - като например московския ЦСКА.

Други 13 пък са харесвали и споделяли в социалните мрежи постове, подкрепящи войната и такива, които са срещу Украйна, гласи част от доклада.

Общо 88 представители на Русия и Беларус са получили покана да участват с неутрален статут в Париж.

29 от тях са отказали, а останалите 59 ще се състезават на Олимпиадата, която започва на 26 юли.