Участниците в олимпийското селфи на мира вече си имат сериозни проблеми в Северна Корея
Снимката бе определена като една от най-важните в цялата олимпийска история
Олимпийските игри в Париж бяха едва вторите, в които в програмата се появи дисциплината смесени двойки в тениса на маса. Дисциплина, която по обясними причини би останала под радара на феновете, особено на тези в Европа, защото при всички положения не буди особен интерес и атракция.
Но нейната церемония по награждаването се превърна в един от символите на Олимпийските игри не само в Париж, но и в цялата история на най-големия спортен форум.
А причината се криеше в едно селфи. Нещо, което видяхме на почти всеки подиум из Париж и в нито един момент не бе тема за коментар, но при смесените двойки в тениса на маса ситуацията бе различна.
Там на подиума се качиха двойките на Китай, Северна Корея и Южна Корея, а когато южнокореецът Йонг Хоон Лим извади телефона си и тръгна да прави селфи, всички останали тенисисти с позираха с широки усмивки, показвайки медалите си.
В това число влизаха и двамата севернокорейци, а снимката бе определена като глобален символ на мира и силата на спорта.
Световните медии я наредиха сред петте най-знакови снимки на игрите в Париж и сред най-значимите спортни снимки изобщо в историята.
Разбира се, на доста по-различно мнение е Корейската работническа партия, която вече 75 години еднолично държи властта в най-затворената и откъсната от света държава.
Според базирания в Сеул сайт "Daily NK", който доста често е единственият портал на света за случващото се в Северна Корея, сребърните медалисти Йонг Сик Ри и Кум Йонг Ким си имат своите проблеми заради това селфи.
В Северна Корея има закон, според който всеки докоснал се до външния свят, почти винаги това са именно спортистите, се подлага на "идеологическо обучение".
Това обучение има най-различни форми и степени, но целта му е атлетите бързо да потиснат спомена от видяното навън и да повярват в безпогрешната идеология на управляващата партия.
Информациите, които никога няма как да бъдат напълно достоверни, когато става въпрос за Северна Корея, сочат, че двамата сребърни медалисти ще бъдат подложения на доста тежки нива на това "идеологическо обучение", а все още има вероятност те да се сблъскат и с по-сериозни санкции за стореното.
На севернокорейската олимпийска делегация категорично се забранява да общува с атлети от други страни, а пък селфи с южнокорейци е в тотален разрез с наложените правила.
Идващите от Южна Корея информации бяха коментирани и от Международния олимпийски комитет, който заяви, че ще следи ситуацията със спортистите на Северна Корея, а също така, че нито един спортист не трябва да се страхува за действията си по време на Олимпиадата.
Разбира се, всичко това е честа практика в Северна Корея, като има доста стряскащи и обвити в мистерия истории за представили се слабо спортисти. За много от тях не се чува нищо повече, а до момента най-нашумелият случай бе с футболния отбор - участник на Мондиал 2010.
Твърди се, че футболистите са били пращани в трудови лагери, в селекционерът дори е бил осъден за предателство на родината след трите поражения в група с Бразилия, Португалия и тогава много силния тим на Кот д'Ивоар.