Макст Верстапен затвори шампионския си сезон 2022 със стил.

Нидерландецът от "Ред Бул" спечели последното състезание за сезона - това в Абу Даби, с което затвърди тоталната си доминация през годината.

Той тръгна от първата позиция и я запази убедително до самия край, като по този начин спечели 15-о от общо 22-те състезание през сезона.

Голямата въпросителна бе кой ще заеме второто място, като директната битка бе между другия пилот на "Ред Бул" - Серхио Перес, подкрепян от хиляди мексиканци, очевидно отбили се през Абу Даби преди Мондиала в Катар, както и Шарл Леклер от "Ферари".

Този дуел бе спечелен от Леклер след оправдания риск на "Ферари" да заложат само на едно спиране. Това се оказа ключов ход, с който монегаскът финишира само на 1,3 секунди пред своя опонент и успя да го изпревари с три точки в генералното класиране.

Перес спря два пъти в бокса, а сега всички ще се върнат към случката в Бразилия, когато съотобрникът му Макс Верстапен не пожела да го пусне с няколко места напред, с което да му осигури точки, които днес можеше да подредят крайното класирането на сезона по съвсем различен начин.

Така топ 10 за сезон 2022 изглежда по следния начин: 1. Макс Верстапен (Ред Бул), 2. Шарл Леклер (Ферари), 3. Серхио Перес (Ред Бул), 4. Джордж Ръсел (Мерцедес), 5. Карлос Сайнц (Ферари), 6. Люис Хамилтън (Мерцедес), 7. Ландо Норис (Макларън), 8. Естебан Окон (Алпин Рено), 9. Фернандо Алонсо (Алпин Рено), 10. Валтери Ботас (Алфа Ромео).

При конструкторите шамоион е отборът на "Ред Бул", следван от "Ферари" и "Мерцедес", а "Алпин Рено" и "Макларън" оформят топ 5.

Днес със спорта се сбогува една легенда - четирикратният шампион Себастиан Фетел, който завърши състезанието на 10-място, спечели своята последна точка, а след това с обичайните кръгове пред централната трибуна, се сбогува със спорта.