Шампионът Макс Верстапен направи феноменално състезание и спечели Гран При на Маями, пети кръг от сезон 2023 във Формула 1.

Верстапен имаше ужасяваща квалификация вчера, когато заради своя грешка и неприятно стечение на обстоятелствата трябваше да стартира от деветата позиция днес.

И въпреки това Верстапен успя да спечели, втори остана неговият съотборник и единствен реален конкурент за титлата Серхио Перес, а на подиума за пореден път се качи и ветеранът Фернандо Алонсо.

Въпреки старта си едва от деветото място, Макс се нуждаеше само от няколко обиколки, за да излезе втори, а спирането на Перес в бокса подари лидерската позиция на двукратния световен шампион.

Освен невероятното му каране, решителна се оказа и стратегията на "Ред Бул" да остави Макс без влизане в бокса в продължение на 42 обиколки, в които той натрупа малко над 18 секунди аванс над Перес.

И макар след влизането в бокса Перес да изпревари своя съотборник, това бе само с две секунди, а предвид новите гуми на болида си, Макс Верстапен нямаше проблем да осъществи изпреварване обиколка по-късно.

Някъде в този момент стана ясно, че Верстапен ще си заслужи победата, която е втора за него в Маями, при второто провеждане на състезание в сърцето на щата Флорида.

Снимка: Getty images

След победата си в Баку преди седмица, Чеко Перес трябваше да се задоволи с второ място, а двата болида на "Ред Бул" отново бяха в свое собствено състезание, далеч напред пред всички останали.

А от останалите за пореден път най-добър бе добрият стар Фернандо Алонсо, който два месеца преди 42-ия си рожден ден, има четири подиума от пет състезания.

Четири трети места и едно четвърто за двукратния шампион, който безспорно е големия хит на сезона до момента.

След Алонсо топ 10 допълниха Джорд Ръсел (Мерцедес), Карлос Сайнц (Ферари), Люс Хамилтън (Мерцедес), Шарл Леклер (Ферари), Пиер Гасли (Алпин Рено), Естебан Окон (Алпин Рено) и Кевин Магнусен (Хаас).

В генералното класиране лидер продължава да е Макс Вестапен със 118 точки, вече с аванс от 13 точки пред преследвача си Серхио Перес.

Снимка: АР/БТА