Ни времето, ни милиардите в модерния футбол посегнаха на великата традиция Боксинг дей
На 26 декември играта празнува - това е свещен ден за всеки фен по света
Днес е 26 декември, ден след Рождество в христианския свят. Време за спокойствие, семеен уют и размисъл за близките хора, стореното през годината и какво ли още не. Време за подаръци, за наздравици - всеки вижда и усеща празника по свой си начин.
За футбола обаче това е свещен, велик ден.
Една от традициите, които комерсиализирането на играта не докосна с пръстите си, натопени в милиардите на бизнеса, който все повече отнема от хората любимия им спорт. Ето този ден е направен футболен празник във Великобритания именно заради хората, напук на бизнеса, телевизионните изисквания и логистичните проблеми. Боксинг дей е традиция, която всички обичат.
Е, може би освен самите играчи...
Коледният кръг е вдъхновил велики футболни истории, някои от тях комични, а и много епични мачове. Всеки футболен фен на Острова, независимо дали подкрепя някой от грандовете или по-скромен тим, има своята история свързана с този ден.
А първият мач, който се играе на деня след Коледа е още преди 164 г.
На 26 декември 1860 един срещу друг се изправят най-старият тим на света - ФК Шефийлд, както и ФК Халъм. И до днес този мач се смята за най-старото футболно дерби в света, макар и двата клуба никога да не придобиват професионален статут в дългата си история. Първият сблъсък е спечелен от Шефийлд с 2:0.
Като част от първенството пък такъв коледен мач за първи път се играе през 1888, когато шампионът на футболната лига - Престън, побеждава Уест Бромич с 5:0.
Задължително от 1888-а до 1957-а има двубои на 25-и, на Рождество, като традицията е свещена за заплянковците.
На 26 декември футбол в Англия се играе от края на 50-те години на миналия век - след 1957 г. Тогава се решава, че коледният ден е все пак за семействата, а не за пътувания из страната.
Има и куриози. Каква Коледа само е имал Евертън през 1888 г., когато "карамелите" радват феновете си с три мача в рамките на 24 часа. Само един от тях е официален, този за Купата на Ланкашър срещу Блекбърн, който Евертън печели с 3:2.
По-късно на кледния ден те побеждават с 3:0 сборния тим ФК Ълстър, събран от иралндски протестанти, а на следващия ден правят и 0:0 срещу скромния Бутъл.
От 1957 г. за света на футбола 26 декември нещо като общ празник. Свещен ден.
В английските традици от векове това е денят, известен като Боксинг дей. Такъв е заради отварянето на подаръците (слагали ги в кутии и ги оставяли пред вратите - от това идва boxing) сутринта след Коледа. От близо 70 години обаче ова не е просто традиция за подаръци. Това е най-лудият и необикновен футболен ден в годината.
През 1957-ма британският футбол спря мачовете на 25-и, които са били традиционни от края на 19-и век. Все пак - дори и играчите имат нужда да изкарат Коледа у дома при семействата си. Кръгът отива на 26-ти декември и е закон.
Най-великият кръг на Боксинг дей е несъмнено този, който се изиграва през 1963 г. Това е най-резултатният ден в цялата история на елитната дивизия в английския футбол с 66 гола в 10 мача (на снимката долу - потресаващите резултати от онзи следобед).
Не е нужно да вадим калкулатори, за да пресметнем: По 6.6 попадения средно на двубой!
В онзи декемврийски следобед Челси бие Блекпул с 5:1 навън. Един от голмайсторите за гостите е Тери Венейбълс, когото познаваме от по-късните му години на мениджър на Барселона, Тотнъм и Англия. Бърнли громи Манчестър Юнайтед с 6:1 у дома, което се приема за сензация. 18-годишният Уил Морган, който е на проби (!), прави невероятен мач и развинтва гостите.
Бъдещите шампиони от Ливърпул вкарват 6 на Стоук (6:1), като Роджър Хънт бележи четири пъти. Уест Бромич и Тотнъм правят 4:4, Блекбърн направо унижава Уест Хем с 8:2 на неговия стадион. Но най-голямото шоу остава за Фулъм, който бие с 10:1 Ипсуич.
"Бяха велики времена - спомня си легендарният нападател на Фулъм Алън Мълъри. - През 1963-а валя обилен сняг, събрахме се в 8 ч сутринта на стадиона и чистихме, редом с председателя на клуба, мениджъра, служителите и няколко запалянковци от околните къщи до стадиона.
В 15 ч теренът бе годен за игра, а трибуните - пълни. Бихме с 10:1 и вечерта го отпразнувахме по домовете със семействата. На 28 декември рано сутринта тръгнахме от гара Падингтън за гостуването, като във влака мениджърът отвори две бутилки вино - ей така, да се почерпим за Коледа.
Едва ли е изненада, че паднахме."
Да, Ипсуич си отмъщава - 4:2 на свой терен два дни по-късно. Тогава се играе огледален кръг на 28 декември, като мачовете са между същите отбори, но с разменен домакин.
Юнайтед си го изкарва на Бърнли и бие с 5:1, почти изравнявайки позорния резултат от Боксинг дей. Само два отбора печелят отново - Ливърпул и Челси.
Има и велики случки, които звучат направо като легенди, около тези коледни двубои.
Нападателят на Клептън Ориен (старото име на Лейтън Ориент) Тед Крофърд признава, че през 1931 г. целият отбор се е явил пиян за коледния мач с Борнемут. Треньорът им подарил бъчва с бира по случай празника. Крофърд не може да върви в права линия и се строполява пиян на терена. Тимът му губи с с 1:2. На следващия ден съотборниците му се реваншират и печелят с 1:0 ответния мач.
Дори Втората световна война не спира традицията на футбол навръх или около празника.
На 25 декември 1940 година Норич приема Брайтън в неофициален двубой (официално първенството е спряно заради войната), който обаче идва само с петима футболисти. "Чайките" успяват да съберат група от 11 играчи благодарение на няколко доброволци от трибуните. "Канарчетата" печелят с 18:0.
Точно 40 мача от Военновременната лига се играят в коледния ден на 1940 година, а в тях падат общо 210 гола. Саутенд бие Клептън Ориент с 9:3, Борнемут се налага над Бристъл Сити със 7:1, Мансфилд записва успех със 7:2 над Сток Сити, а Бери и Халифакс правят зрелищно 5:5.
Някои отбори играят по два мача в този ден. Лестър губи с 2:5 като гост на Нортхемптън през сутринта, а след обяд взима реванш със 7:2 срещу същия съперник.
Велики истории. Велика традиция. Да седнеш с приятели и близки да гледаш мачовете на Боксинг дей стана практика по целия свят, отдавна не само в Англия. Днес ще е същото.
Цели девет двубоя ще се предават по българските тв канали в този празничен за играта ден.
Ето какво предлага програмата:
14:30 ч Манчестър Сити - Евертън (Диема спорт 2)
17:00 ч Нотингам - Тотнъм (Диема спорт)
17:00 ч Челси - Фулъм (Диема спорт 2)
17:00 ч Нюкасъл - Астън Вила (Диема спорт 3)
17:00 ч Саутхемптън - Уест Хем (Нова спорт)
19:30 ч Уулвърхемптън - Манчестър Юнайтед (Диема спорт 2)
19:30 ч Дарби - Уест Бромич (Диема спорт)
22:00 ч Ливърпул - Лестър (Диема спорт 2)
22:00 ч Стоук - Лийдс (Диема спорт).