На 25 ноември 2018 г. Левски изживя огромен шок - 1:3 от Ботев (Враца), с което дръпна сериозно ръчната спирачка в преследването на Лудогорец. Резултатът е сензационен, разбира се. Да, Левски може и да не бил шампион от 9 години, но у дома губи рядко.

Особено от отбори, които са в долната половина на класирането, като... рядко побеждават като гост когото и да е.

И ако интернет се смее (типична негова характеристика) на "сините" за издънката, като личат лафове тип "Враца бие с хеттрик на Валери" (два гола вкара Божинов, един - Домовчийски), или: "Само Валери Симеонов не вкара", ние решихме да ви върнем към една друга зимна вечер, в която врачанският Ботев смрази "Герена".

Ако си мислите, че 1:3 е сензация, чуйте само това: 3:6. Как ви звучи!?

Ботев (Враца) спечели на 11 декември 1985 г. с 6:3 на "Герена" срещу шампионски отбор на Левски. Изумително, но факт.

Близо два пъти повече зрители от тези в неделя вечер - вероятно около 6000, видяха историческия резил. Името на отбора бе сменено - след скандалите от юни същата година "сините" са Витоша, а ЦСКА е Средец.

Но грандовете са си грандове.

И да падат с такъв резултат у дома от тимове в долната половина на таблицата, е нечувано.

В онази вечер преди 33 години (без двайсетина дни) сценарият е удивително сходен. Тогава Левски получава рано дузпа (шеста минута, вчера беше в 20-ата), Мишо Вълчев пропуска, но добавката е вкарана от Руси Гочев.

Рутинно начало.

В 27-ата минута обаче Емил Маринов изравнява, а в 33-ата при светкавична контраатака е отсъдена нова дузпа, но за Ботев (Враца)! Данов вкарва за 1:2.

В неделя дузпа за гостите също имаше, с минута разлика (34-а). По един наказателен удар за първото полувреме и тогава, и сега.

На вратата на гостите серия добри спасявания прави Илия Вълов, който после направи много силни мачове за ЦСКА и пази на националния отбор.

В самото начало на второто полувреме Мишо Вълчев изравнява - 2:2. И се очаква вихрушка и нови голове във вратата на гостите. Но не - за 7 минути Враца вкарва три пъти (57, 59, 64). Данов и Маринов добавят по едно попадения, а игралият до лятото на същата година в ЦСКА Илия Войнов добавя още един гол. 2:5!

И си мислите, че в неделя "Герена" е изживял шок...

Пак Вълчев прави 3:5, а 10 минути преди края Емо Маринов оформя хеттрик. 3:6. Пълен потрес.

Героите от Враца си правят снимка пред таблото, която излиза във вестник "Народен спорт", а в града изрезката се пази като светиня и днес. Куриозно, на таблото пише 11 септември, въпреки че срещата се играе на 11 декември. Кой обаче ти гледа такава грешка, когато резултатът е толкова сензационен!?

Само още веднъж в историята Левски е получавал 6 гола на "Герена" - 1:6 от Ботев (Пловдив) през 1962 г.

Три години след разгрома, Враца пак бие Левски, този път с 3:1. И у дома. Култови кадри от мача и атмосферата около него вижте във видеото долу. И тогава "сините" пак са шампиони, спечелили убедително титлата няколко месеца по-рано. И имат много силен отбор, което не пречи на врачани да ги победят пред своя публика.

И от онзи ден, 12 октомври 1988-а, та до неделя - 25 ноември 2018 г., Левски не бе губил от този съперник.