Тази вечер в Мюнхен ще има искри по терена, искри на трибуните и някои неособено ласкави песни, напомнящи за войната. Не тази в Украйна, а Втората световна. Няма как мачът, превърнал се във футболна война, да избяга от природата си - англичаните няма да се удържат и ще изпеят за "10-те германски бомбардировачи", които са свалени от британците... Онези отсреща няма да останат длъжни. Това е Германия - Англия и този мач никога не е "без значение", "приятелски" или нещо такова. В 21,45 часа по Диема спорт 3 ще го гледаме в неговото 34-о издание в историята, този път в Лигата на нациите.

Бихме ви сервирали тук и ситуацията с класиране в групата и т.н., но то няма голямо значение. Германци и италианци имат по точка от ремито си на старта, а англичаните паднаха в Унгария. Голяма работа. Днес е мачът - ако питате който и да е фен в двете страни-велики футболни сили.

Историята на този сблъсък е вече на 92 години, като той е виждал финали и полуфинали на Мондиали и европейски първенства, скандали, отеквали и незаглъхнали дори до днес, вече над половин век, сблъсъци по улиците и всенароден махмурлук - къде от радост, къде от разочарование (според резултата).

Първият мач в историята е на 10 май 1930 г. в Берлин. Англия е големият фаворит, а за германците това е един от първите големи тестове на ниво национален отбор. Но гостите не успяват да победят - 3:3. Любопитно, домакините пък не успяват да бият съперника цели 38 години...

Embed from Getty Images

Ето ги 10 велики момента от съперничеството. От тази футболна война Германия - Англия.

14 май 1938 г., Германия - Англия 3:6

Мачът се играе пред 120 000 зрители в Берлин, а преди него гостите правят нацисткия поздрав с вдигната и изпъната дясна ръка. Това се случва след съвещание в съблекалнята, въпреки че някои от играчите не желаят да се съобразят с желанието на домакините. В Англия настава скандал, като отборът е критикуван сериозно в медиите за жеста.

Оказва се, че лично шефът на Футболната асоциация сър Стенли Роуз, после дългогодишен ръководител на ФИФА, е помолил отбора да направи жеста под политически натиск. Управниците в Лондон предпочитат да няма скандал на дипломатическо ниво с Хитлер и все по-силната Германия.

На игрището гостите изнасят лекция, водени от младия Станли Метюс, от Клиф Бастин и Джаки Робинсън. Резултатът е малко изненадващ, германците са в страхотна форма и имат надежди за първа победа над Англия в историята си.

Embed from Getty Images

30 юли 1966 г., Англия - Западна Германия 4:2 с продължения

Финалът на Мондиал 1966 на "Уембли" е в топ 5 на най-великите и незабравими мачове в историята на футбола, и то по повече от една причини. Драмата в редовното време, когато германците изравняват в последните секунди, е нищо пред случилото се в продълженията. Ударът на Джеф Хърст тупа около голлинията (но не и зад нея), а голът е признат.

Вестниците в Берлин са скандализирани, а англичаните трият в сол в раната и дори пишат в заглавия "Вътре беше" - което очевидно е доста смело твърдение за шута на Хърст. Той прави хеттрик и става безсмъртен във футболната история с три гола на финал.

А Германия още няма победа над Англия - 7 загуби и 1 реми в първите им 8 сблъсъка.

14 юни 1970 г., Западна Германия - Англия 3:2

Горната статистика вече се е променила в контрола през 1968-ма, а този двубой се превръща в друга класика на световните първенства. На четвъртфинал на Мондиал 1970 в Мексико англичаните играят блестящо през първото полувреме и повеждат с 2:0.

Сър Алф Рамзи, техният треньор, е убеден - победата е спечелена. А идат полуфинал и финал, шампионът трябва да брани титлата си, а в жегите на Мексико силите трябва да се пазят. Отборът намалява оборотите, а Боби Чарлтън е сменен... И германците усещат омекването на съперника.

Франц Бекенбауер връща надеждата с малко късметлийски гол, а после Уве Зеелер изравнява и ФРГ натиска за пълен обрат. Не успява в редовното време, но в продълженията Герд Мюлер го прави - 3:2 и шампионът е детрониран! Това е първа победа за германците над Англия в официален мач, 40 години след старта на съперничеството.

29 април 1972 г., Англия - Западна Германия 1:3

По тогавашния регламент европейските първенства се играят на преки елиминации до фаза четвъртфинал, а след нея се оформя финална четворка.

Точно на четвъртфинал Англия среща Германия и е домакин на първия мач. Това остава в историята и като най-силният двубой на немците на Острова - Ули Хьонес, Гюнтер Нетцер и Мюлер носят победата, въпреки че резултатът е 1:1 само 6 минути преди края. Превъзходството на гостите е толкова сериозно, че след мача за първи и единствен път в Лондон 97 хиляди фенове аплодират играта им. Нечувано.

Embed from Getty Images

4 юли 1990 г., Англия - Германия 1:1, 3:4 след дузпи

Епосът в Торино остава един от символните мачове на Мондиал 1990. Полуфиналът бе толкова равностоен, че накрая дори статистиките - а това рядко се вижда, издаваха пълен паритет. Еднакъв брой удари, по 2 греди, точно равен брой корнери, жълти картони и т.н. "Два шампиона, но само единият можеше да иде на финал", написа поетично италианският "Гадзета дело спорт".

Германия би с дузпи, след като двама от ключовите английски изпълнители - левичарите Стюърт Пиърс и Крис Уодъл, изпуснаха. Титлата отиде за обединения германски тим след победа на финала над Аржентина.

26 юни 1996 г., Англия - Германия 1:1, 5:6 след дузпи

Шест години по-късно на "Уембли" бе ред и на Епизод 2 от тази класика на 90-те. Двата мача често вървят заедно като анализи и спомени на футболните фенове, защото толкова много си приличат.

Пак полуфинал, само че на Евро 1996, отново 1:1 в редовното време и продълженията. Англия този път изпусна повече ситуации, но германците също имаха шансове, дори за златен гол в добавените 30 минути.

Гарет Саутгейт изпусна единствен дузпа, останалите изпълнения на англичани и германци бяха по учебник. Но... един пропуск може да е фатален, особено срещу германците.

А Саутгейт, както вероятно добре знаете, е селекционер на "трите лъва" в момента и днес ще изведе отбора срещу същите германци. 

Embed from Getty Images

17 юни 2000 г., Англия - Германия 1:0

Един от най-тъмните дни в историята на съперничеството. Преди мача от груповата фаза на Евро 2000 в Шарлероа, градчето изглеждаше като бойно поле - буквално. Стадионът там е едва за 32 000 зрители, а над 50 000 британци и германци атакуваха, за да ... са там. 48 часа преди мача бяха направени първите арести, а в денонощието преди двубоя по улиците бе война - наложи се да идва армията, наложи се с водни струи да разпръскват феновете, като УЕФА дори заплаши, че ще извади двата отбора от турнира. На стадиона бе по-спокойно, а Алън Шиърър донесе с гола си победата. За всеобщо облекчение, и Англия, и Германия отпаднаха още в групата за сметка на Румъния и Португалия.

7 октомври 2000 г., Англия - Германия 0:1

Това бе последният мач на стария стадион "Уембли", преди да рухне този храм на футбола и да даде път за новия, прекрасен дом на английския футбол. Дитмар Хаман вкара победния гол в мач, който няма да се запомни спортно-технически, но заради историческото му значение влиза с мощна крачка във фолклора на съперничеството.

Embed from Getty Images

1 септември 2001 г., Германия - Англия 1:5

Нямаше и година от "сриването на "Уембли", и англичаните отвърнаха с "бомбардировката над Мюнхен" - това са метафоричните заглавия, родили се след тези два мача. Младият английски тим на Свен Горан Ериксон направо прегази германците на тяхна земя - три гола на Майкъл Оуен, по един на Емил Хески и Стивън Джерард...

"Бихме искали да играем с вас всяка седмица", пееха гостуващите фенове. А английските медии се забавляваха за сметка на големия съперник след години на големи разочарования - декадата на края на 20-и век принадлежеше почти изцяло на германците като резултати. Но пък "петицата" бе достоен отговор.

27 юни 2010 г., Германия - Англия 4:1

Пак Мондиал, този път в Южна Африка. Този път осминафинал. И вторият най-голям скандал в историята на мачовете между двете страни.

Германците доминираха и поведоха с 2:0, Англия намали и в последните секунди на първото полувреме изравни - 2:2. Тоест, трябваше да изравни, след като удар на Франк Лампард срещна напречната греда и падна на метър зад голлинията. Но... Нямаше ВАР, нямаше възможности за преразглеждане, а съдиите не видяха. И тук, както и през 1966-а, стана "битият-бит..." и тъй нататък. И днес на англичаните им е трудно да повярват как този гол не бе признат. Германците злорадстват - "това ви е за 1966-а!".

И просто като детайл - за последен път се срещнаха на Евро 2020 миналото лято, когато Англия победи с 2:0 на осминафинал. Рахийм Стърлинг и Хари Кейн вкараха головете.

Мачът няма да остане в историята като класика, но се оказа първа победа на Англия над Германия на голямо първенство от 21 години.

Пълен баланс:

33 мача, 15 победи за Германия, 14 за Англия, 4 равенства (за победни се считат и и мачовете с продължения и дузпи).

През новия век: 4-4 победи, едно реми.

В официални мачове: 4 победи за Англия, 2 равенства, 6 успеха на Германия.

Embed from Getty Images