14 мача за 9 седмици - плаща ли Ботев с умора цената на успеха си?
Петте мача на отбора след отпадането от Европа донесоха три вкарани гола
Ботев (Пловдив) тръгна с големи амбиции в сезон, в който еуфорията от спечелената Купа на България даде инерцията.
Тимът уверено стартира в шампионата, а и в европейските турнири, където елиминира солиден съперник като Марибор. После дойде мач в Атина срещу Панатинайкос, в който Ботев можеше и да не загуби, но дори това 1:2 показа позитивни неща в атака и добър игрови ритъм.
Реваншът бе среща с реалността, а после дойде кошмарно отпадане от босненския Зрински.
След него фокусът е изцяло в първенство, но малко преди края на месец септември статистиката е, че Ботев е изиграл цели 14 мача за 9 седмици (от старта на 18 юли). С пет или шест повече от всеки тим в родния футбол, без останалите три евроучастника.
Липсата на опит в играчите на Душан Керкез, а и в клуба като цяло на такъв ритъм, вероятно е един от факторите за това да се усеща умора и мачовете на Ботев да вървят "тежко" в последните дни.
В последните пет, след като мина реваншът със Зрински, паднаха общо пет гола - три за "канарчетата" и два за съперниците им, като всеки от двубоите завърши 1:0.
Два бяха загубени от Арда и Спартак (Вн).
Усещането е за падане на нивата на енергия и заряд, а това вероятно се дължи на ранния старт и спринтовите първи седмици от сезона.
Казано иначе - Ботев има нужда от паузата за националните отбори (идва след двата кръга, които предстоят), повече от други отбори в елита ни.
Не е случайно, че в предходната такава пауза в началото на месец септември, Керкез даде цели 4 дни почивка на отбора си - време за презареждане ментално, както и за физически отдих.
Вероятно само Лудогорец ще иска паузата да дойде по-скоро. Шампионите са играли цели 17 мача от старта на сезона. Но не е пресилено да кажем, че това е ритъмът на "орлите" във всяка от последните 10 години, когато говорим за лятото и есента.
При Ботев е различно. Но това е цената на успеха, нали така? Клубът отпразнува мощно и напълно заслужено спечелената купа, а след това изживя пълноценно с феновете си завръщането в Европа.
Но ритъмът на сезона не спира и не пита кой колко мача е играл и дали е започнал подготовка по--рано от останалите.
Следващите изпитания са достатъчно сериозни - друг евробоец в лицето на ЦСКА 1948, после три поредни домакинства на Левски, Славия и Черно море (също играл в Европа).
За да дойде мач за Купата в края на октомври, а там Ботев няма право на отпускане, защото брани трофея.