Арсенал се събуди и в понеделник на върха в класирането на английската Висша лига, но за първи път от септември насам не се усеща като отбор, който изцяло контролира съдбата на битката за титлата. След удивителния мач на "Анфийлд" в неделя и 2:2 срещу Ливърпул, преднината на водача е 6 точки пред втория Манчестър Сити, който обаче има мач по-малко.

А и предстои пряк сблъсък на стадиона на Сити, при условие, че и двата двубоя този сезон между конкурентите бяха спечелени точно от "гражданите" на Пеп Гуардиола - 1:0 за Купата на ФА, 3:1 като гост в първенството в Лондон.

Казано просто: Ако Сити спечели всички свои оставащи 9 мача, ще е шампион. Независимо какво постигне в своите оставащи 8 срещи Арсенал.

Девет луди минути в един като цяло изключителен като емоции, драма и развой мач, може и да са решили битката за титлата в неделя. Или пък - да са оставили най-интересното за последните шест седмици от сезона.

В 87-ата минута Трент Александър Арнолд проби и сложи топката на главата на Роберто Фирмино - 2:2 (а Арсенал водеше с 0:2). Ливърпул не се задоволи с това и тръгна да печели мача в добавеното време, когато изпусна три стопроцентови гола.

90+3 минути. Центриране стига до Мохамед Салах, който от три метра праща топката над вратата.

90+5 минути. Салах стреля по диагонала, рикошет и топката лети в горния ъгъл, наглед неспасяемо. Аарън Рамсдейл някак се разтяга и я докосва, пращайки я в корнер.

90+6 минути. Дарвин Нунес сваля топката с глава към Ибрахима Конате, който от метър пред голлинията не успява да вкара, а Рамсдейл отбива удара му.

Секунди по-късно Арсенал тръгва в контраатака и е в ситуация трима срещу един защитник, но Мартинели не успява да подаде точно на Сака и е изпуснат златен шанс. 2:2. Точка за лидера. Можеше да са три, но по-вероятно бе да няма и една, при пропуските на Ливърпул (изпуснаха и дузпа по-рано в мача).

Какво означава това?

Арсенал има осем мача до края при 6 точки аванс. На 16 април е гост на Уест Хем в лондонско дерби. Ден по-рано Сити приема Лестър.

На 21 април водачът е у дома срещу последния Саутхемптън, а преследвачът не играе, защото има полуфинал в Купата на ФА. На 26 април в Манчестър е сблъсъкът Сити - Арсенал.

Нататък:

29/30 април: Арсенал - Челси, Фулъм - Сити

3 май: Сити - Уест Хем

7 май: Нюкасъл - Арсенал, Сити - Лийдс

14 май: Евертън - Сити, Арсенал - Брайтън

20 май: Сити - Челси, Нотингам - Арсенал

28 май: Арсенал - Уулвърхемптън, Брентфорд - Сити.

Арсенал има 4 гостувания и 4 домакинства. Сити - 5 мача на свой терен и 4 навън.