Англия се класира на четвъртфинал на Световно първенство за първи път от 12 години насам.

"Трите лъва" отстраниха Колумбия след изпълнение на дузпи. Двата тима завършиха при резултат 1:1 след 120 минути игра, но Англия бе краен победител след 4:3 при дузпите.

Това бе втори успех за тима след изпълнение на дузпи в историята.

Двата тима изиграха изключително нервен и грозен мач, в който преобладаваха нарушенията, а головите положения бяха рядкост.

Англия успя да вземе преднината след гол от дузпа на Хари Кейн в 57-та минута - негов шести в турнира.

Колумбия от своя страна успя да стигне до драматичен изравнителен гол в 93-та минута. Негов автор бе Йери Мина, а след последвалите продължения без гол, мачът трябваше да се решава чрез дузпи.

Ерик Дайър вкара решителния наказателен удар пращайки Англия в следващата фаза, където техен съперник ще е Швеция.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Англия получи шанс да изпълнява пряк свободен удар от опасна позиция още в 6-та минута заради игра с ръка на Давинсон Санчес.

Зад топката, която се намираше встрани от наказателно поле застана Ашли Йънг. Неговите съотборници очакваха центриране, но той реши да стреля, а Давид Оспина успя да боксира опасния му удар.

Англия продължаваше да е по-активният тим в началото на мача, като опита няколко опасни центрирания, а удар на Стърлинг бе блокиран от колумбийски бранител.

В 16-та минути Трипиър направи центриране, което прехвърли Оспина и стигна до Хари Кейн, но английският нападател стреля над вратата.

До края на полувремето последваха слаби минути, в които двата тима не успяха да затруднят вратарите.

Нервите в Москва преобладаваха, а изпълнението на пряк свободен удар за Англия се забави с 3-4 минути заради спречкване между играчите.

То бе породено от лекия удар на Вилмар Бариос с глава в гърдите на Джордан Хендерсън, заради което колумбийският халф получи жълт картон.

Изпълнението на Киърън Трипиър мина встрани, а в продължението на първата част Кинтеро отправи първия точен удар в актива на Колумбия, но той не затрудни Пикфорд.

В началото на втората част Англия получи пряк свободен удар, а след страхотното центриране, Давинсон Санчес чукна топката точно пред главата на Хари Макгуайър.

При последвалия корнер Карлос Санчес се опита да обязди Хари Кейн и съдията отсъди дузпа.

Отново последваха много нерви и разправии, а след няколко минути забавяне, Хари Кейн застана зад топката.

Английският капитан стреля в центъра на вратата и изведе "Трите лъва" напред.

Малко след гола страстите отново се нажежиха. Англичаните пропуснаха добър шанс с глава, но преди центрирането имаше симулация за дузпа на Хари Макгуайър, което изнерви колумбийският капитан Радамел Фалкао.

Последваха минути, в които на терена се редяха нарушение след нарушение, а в 69-та минута съдията показа седмия жълт картон в срещата.

Колумбия постепенно се активизира в търсене на изравняване, а най-добрата възможност за "лос кафетерос" дойде в 80-та минута. Грешка на Джон Стоунс даде старт на колумбийска контраатака, а топката стигна до Хуан Куадрадо, който от добра позиция я прати над вратата.

Англия от своя страна опита няколко центрирания, с които да реши мача, а Джеси Лингард имаше претенции за втора дузпа след контакт с Давинсон Санчес, но съдията остана безмълвен.

В даденото от съдията продължение англичаните предусещаха успеха, когато резервата Урибе пробва удар от далечна дистанция, който Пикфорд изби в корнер.

При последвалия корнер Йери Мина се извиси над английската отбрана и прати мача в продължения, вкарвайки третия си гол на Мондиала. Интересното е, че голът за Колумбия падна след първия им ъглов удар в срещата.

Колумбия имаше психологическо предимство след късния изравнителен гол и започна по-активно в продълженията.

В 96-та минута се стигна до нелепа ситуация, след която колумбийски играч се оказа сам срещу вратаря, но играта бе спряна.

При тъч в полза на Англия имаше две топки на терена. Докато Макгуайър изкарваше едната, негов съотборник изпълни хвърлянето към него, от което се възползваха колумбийците, но съдията спря играта.

Последваха неточни удари с глава на Мина и Фалкао, а Колумбия продължаваше да е по-активният тим.

През втората част на продълженията ролите се размениха и Англия бе отборът, който владееше по-често топката. В 110-та минута добър шанс се откри пред Дани Роуз, но диагоналният му удар мина на сантиметри от гредата, а минута по-късно Лингард се размина с топката и Бариос изчисти в ъглов удар.

След неговото изпълнение Ерик Дайър бе оставен непокрит, но ударът му с глава мина над вратата.

До края така и не падна гол, което означаваше, че победителят ще се решава след изпълнение на дузпи.

При дузпите:

За Англия: Хари Кейн (гол), Маркъс Рашфорд (гол), Джордан Хендерсън (пропуск), Киърън Трипиър (гол), Ерик Дайър (гол)

За Колумбия: Радамел Фалкао (гол), Хуан Куадрадо (гол), Луис Муриел (гол), Матеус Урибе (пропуск), Карлос Бака (пропуск)